Σάββατο 9 Απριλίου 2016

Η Κόρινθος ΄06 νίκησε με 2 - 0 την "μάνα της" Κόρινθο - Ευκολο πέρασμα με πεντάρα του Αστέρα Δερβενίου απο το Χιλιομόδι

Ανώτερη η Κόρινθος 2006 νίκησε στο κορινθιακό ντερμπί , μέσα στο γήπεδο του Συνοικισμού με 2 - 0 τον ΠΑΣ Κόρινθο, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας Κορινθίας
Στο 6΄ ο Αμπαδιωτάκης με δυνατό σουτ σημείωσε το 0 - 1 για τους φιλοξενούμενος. Ο ίδιος στο 26΄ έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ΄06. Στο 9Ο΄ο Κόκκας που είχε μπει στον αγώνα σαν αλλαγή στο 80 σημείωσε το 0 - 2 για την ΄06, ενώ στην εκπνοή των καθυστερήσεων ακυρώθηκε σαν οφσάιτ τέρμα που σημείωσε ο Μητρόπουλος για τους νικητές.

ΚΟΡΙΝΘΟΣ: Καλογερής, Δαμαλάς, Σκούπας,., Κρούγιος, Μαρούδας Θ Ντερβίσι, (85 Μαυρέλης), Κονιδάρης,Σγούρος, , Μαρούδας Ι., Μαρτίνος Γ Λουκας
ΚΟΡΙΝΘΟΣ 2006: Ούσιος, Γ. Παππάς, Φίλης, Βουτσινάς (49΄ Μητρόπουλος),Τ. Παππάς, Κ. Αμπαδιωτάκης Ντερτιλής, Σπέτσι, Μ. Αράπογλου, Μπουγατσιάς (68΄Καπέλης) , Αμπαδιωτάκης (81’ Κόκκας)
Το κορινθιακό ντέρμπι μεταδοθηκε με.απευθείας σύνδεση ραδιοφωνικά σε όλο τον κόσμο από τους Δυτικούς Κορινθιακούς Ορίζοντες και το Greekradio web channel, σε περιγραφή του Τάσου Μητσόπουλου.

Ο πρωτοπόρος ΑΟ Ζευγολατιού πέρασε μετά από ενα στείρο πρωτο ημίχρονο, με 2 - 0, από τα Εξαμίλια επί  της υποβιβασμένης πια τοπικής Δάφνης,

Εύκολο απόγευμα είχε ο Αστέρας Δερβενίου που πέρασε αέρας από το Χιλιομάδι και με 5 - 0  ( 3 - 0) σκόρπισε τον τοπικό Ατρόμητο. Τα τέρματα της ομάδας της Δυτικής Κορινθίας σημείωσαν δύο ο Βασιλάρης και από ένα οι Τόλιας , Κουτρούλης και Μερκούρης. Σημειωτέον ότι ο διαιτητής του αγώνα έληξε  τον αγώνα 7 λεπτά νωρίτερα.
Στη Νεμέα ο Παννεμεατικός νίκησε με 5 - 1 τον ουραγό και υποβιβασμένο Κύψελο Κορίνθου, ενώ στο Βέλο η τοπική Ελλάδα έχασε Ο - 2 από τον Πέλοπα Κιάτου .
Την  ήττα γνώρισε με 2 -3 ο Ηρακλής Λεχαίου στην Αρχαία Κόρινθο από  τον Τενεάτη Αθικίων, όπως ο υποβιβασμένος Ολυμπιακός Λουτρακίου, στο "Θώδειο" Στάδιο με 2 - 5 από  την Θύελλα Πετρίου.
Τέλος ισόπαλος έληξε ο  αγώνας στο Ξυλόκαστρο του Πανκαμαριακου 1 - 1 με τον Ολυμπιακό Άσσου .