Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2016

Θρίαμβοι Λαμίας και Καλλιθέας που σταμάτησαν Λάρισα και Κέρκυρα

Κι όμως η Λάρισα δέχθηκε γκολ, θρίαμβος για Λαμία (vds)
Η 18η αγωνιστική αποδείχθηκε αφιλόξενη για τις πρωτοπόρους ομάδες της βαθμολογίας της Football League. Νωρίτερα η Καλλιθέα νίκησε στο «Ελ Πάσο» την Κέρκυρα και στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής η Λαμία «λύγισε» στο «κάστρο» της την πρωτοπόρο Λάρισα. Και αίφνης η κορυφή πήρε «φωτιά».
Το παιχνίδι στη Λαμία ήταν μια πραγματική μάχη, με ένταση εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου. Οι γηπεδούχοι με κοντινό πλασέ από τον Μίλιεβιτς στο 52', πήρε τη νίκη 1-0, κρατώντας το εντός έδρας αήττητο (7-2-0) και υποχρεώνοντας την πρωτοπόρο Λάρισα στην πρώτη ήττα της μακριά από την έδρα της, έπειτα από οκτώ αγώνες και στη 2η συνολικά στο πρωτάθλημα.

Μάλιστα ο τερματοφύλακας Γεννάδιος Ξενοδόχοβ, είδε να παραβιάζεται η εστία του για πρώτη φορά μετά τις 11 Δεκεμβρίου, και τον εκτός έδρας αγώνες με την Αναγέννηση Καρδίτσας, όταν ο Μυαριάς στο 61ο λεπτό διαμόρφωνε το τελικό 1-1
Από τότε η ΑΕΛ κρατούσε το μηδέν στην άμυνα, όμως ο Μίλιεβιτς «έσπασε» αυτό το σερί, έπειτα από 531 αγωνιστικά λεπτά
Ο αγώνας, όπως προαναφέραμε είχε πολλή ένταση. Στο 57ο λεπτό υπήρξε ένταση στις κερκίδες, ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων, με ρίψη φωτοβολίδας, ενώ την ίδια στιγμή καυγάς είχε ξεσπάσει ανάμεσα στους ανθρώπους που βρίσκονταν στους πάγκους των αντιπάλων.
Στο 75' σειρά πήραν οι παίκτες, με τον κίνδυνο σύρραξης, με τον Πάτο να βρίσκεται εκτός εαυτού και να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα. Δύο λεπτά αργότερα η Λαμία έχασε το αριθμητικό πλεονέκτημα, μετά την αποβολή τού Ζουλιώτη.
Στο τέλος η Λάρισα πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, όμως στην πιο σημαντική στιγμή στο 90+2', ο Μπόγιοβιτς αστόχησε, αμαρκάριστος από πλεονεκτική θέση
Λαμία (Δ. Σπανός): Πίτκας, Κυριακόπουλος (84' Παπαργυρίου), Ντάσιος, Κοτσώνης, Ζουλιώτης, Σιλιγαρδάκης, Λεάντρο (80' Λεάντρο), Καραγιάννης, Σιατραβάνης, Μίλιεβιτς (72' Τόσκας), Πίντο
ΑΕΛ (Ρ. Ντόστανιτς): Ξενοδόχοφ, Κομεσίδης, Ροβίθης (67' Βαρέλα), Κοντοχρήστος, Γιοβάνοβιτς, Μασούρας, Λαμπρόπουλος (60' Μαρουκάκης), Ουρτάδο (67' Αναστασόπουλος), Πάτο, Μπόγιοβιτς, Μπανούσης

«Σφαλιάρα» με γκολάρα η Καλλιθέα στην Κέρκυρα
Μια εξαιρετική Καλλιθέα, νίκησε την Κέρκυρα με 2-0 στο «Ελ Πάσο» -για την 18η αγωνιστική της Football League- και μπήκε και αυτή στο… κόλπο της ανόδου! Μπέλης στο 53' και Τζάκσον στο 67' οι σκόρερ, με το πρώτο να είναι μια αριστουργηματική «βολίδα», σίγουρα από τα κορυφαία γκολ της σεζόν!
Πάντως και το δεύτερο του Τζάκσον ήταν ξεχωριστό, καθώς επετεύχθη από πολύ πλάγια με αριστοτεχνικό διαγώνιο σου με φάλτσα.
Αυτή ήταν 9η νίκη φέτος για τους Καλλιθεάτες, που έφτασαν τους 30 βαθμούς, πλησιάζοντας έτσι στους 6 τους «Φαίακες» (σ.σ. έχουν 36) που γνώρισαν την 4η ήττα τους.
Να σημειώσουμε ότι στο 71' η Κέρκυρα έχασε πέναλτι με τον Σουάνη, σε μια φάση που αν την εκμεταλλευόταν, θα μπορούσε να ξαναμπεί στο ματς.
Καλλιθέα (Καραδήμος): Μιχελής, Λεβέντης, Μουκτάρης, Τσώνης, Τζάκσον, Τεγούσης, Σταύρου, Μπέλης (69' Σταμόπουλος), Γκίνη, Ντουρμισάι (79' Μπούζας), Φράγκος (60' Μασένα).
Κέρκυρα (Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Γκομές, Ιωάννου, Γρομητσάρης, Ντιόγκο, Κρητικός, Ζορμπάς (81' Μακρίδης), Παμλίδης, Κόντος (59' Φάμπιο), Ανδρεόπουλος (59' Ντουαλά), Σουάνης.