Παρασκευή 22 Αυγούστου 2014

Νίκησε και στην Πόλη η Έθνικη! Και τώρα το Μουντομπάσκετ

Στο τελευταίο της φιλικό παιχνίδι η Εθνική ομάδα νίκησε ξανά την Τουρκία, αυτή τη φορά μέσα στην Κωνσταντινούπολη με 76-72 και έδειξε πανέτοιμη ενόψει της έναρξης του Μουντομπάσκετ.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορεί να μην ξεκίνησε καλά το ματς αφού βρέθηκε να χάνει με 11-0, ωστόσο γρήγορα κατάφερε να συνέλθει και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο όντας μόλις 3 πόντους πίσω (22-19).

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση της και με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη δεν επέτρεψε στους Τούρκους να αποσπαστούν στο σκορ.

Η Εθνική ομάδα προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς, στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (41-39), ενώ μέχρι και το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ.

Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο, όμως, οι διεθνείς “εσφιξαν” την άμυνα τους και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και 8 πόντους (65-73) για να πάρουν τελικά τη νίκη με 72-76.

Δεκάλεπτα: 22-19, 39-39, 57-57, 72-76.

Τουρκία (Αταμάν): Γκιουλέρ 4, Ερμίς 3, Χερσέκ 3, Πρέλτζιτς 18, Τουντσερί 6, Σαβάς 2, Γκονλούμ 5, Αρσλάν 9, Ασίκ 14, Ακιόλ 8, Μαχμούτογλου, Οσμάν 2, Μπαλμπάι, Αλντεμίρ.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16, Ζήσης 7, Βασιλειάδης 3, Καλάθης 11, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 6, Σλούκας 4, Γιάνκοβιτς, Βουγιούκας 11, Πρίντεζης 13, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 5.