Σάββατο 4 Ιανουαρίου 2014

"Χέρι - χέρι" για τίτλο ισόπαλοι σε όλα ,Παννεμεατικός και ΑΟ. Λουτρακίου

Τον άτυπο τίτλο του "Πρωταθλητή χειμώνα", στην Α1 κατηγορία  Κορινθίας ,  μοιράζονται εδώ και λίγη ώρα οι ισόβαθμες σε όλα ( βαθμούς, τέρματα, νίκες , ισοπαλίες και ήττες) πρωτοπόρες ομάδες του Παννεμεατικού και του ΑΟ. Λουτρακίου.
Στο φινάλε του του πρώτου γύρου (15η) και πρώτη αγωνιστική γιά το 2014 οι δύο ομάδες πέτυχαν μεγάλες εκτός έδρας νίκες και "χέρι - χέρι" βαδίζουν προς την κατάκτηση του μοναδικού εισητηρίου που οδηγεί σε τίτλο και άνοδο.
Ο Πανεμεατικός νίκησε στους Αγίους Θεοδώρους την τοπική ομάδα με το ευρύ 0 - 4, με «καρέ» του Μυργιώτη
ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ: Σταμέλος, Δημητρίου, Πάτρας, Νικολάου, Λουκάς (55’ Καρβέλης), Μπράνκο, Καραμαλέγκος, Οικονόμου, Ράτης, Λέζη (65’ Γκοτζιάς), Γκεζερλής (40’ Λιόσης)
ΠΑΝΝΕΜΕΑΤΙΚΟΣ: Κεμαλάι (85’ λ.τρ. Ζαφείρης), Χουσελάς Α. (66’ Κωστούρος), Κυριάκος, Μαρινός, Σγούρος, Τσιωτάκης, Ραπουσάι, Παππάς, Μαρτίνος (70’ Μπεκιάρης Β.), Παπουτσής, Μυργιώτης
Στο Δερβένι,  ο ΑΟ Λουτρακίου συνέτριψε με το βαρύ 2 - 7    τον κάκιστο Αστέρα. Η ομάδα του Δερβενίου που "κατρακύλισε" από την 5η θέση στην 8η, επαιξε με αρκετές ελλείψεις παρουσιάστηκε αγνώριστη στο κατάμεστο "Κώστας Βυζάς", ενώ η πανωλεθρία που υπέστει οφείλεται στην "χάρτινη" άμυνά της και στα μεγάλα λάθη του τερματοφύλακα. Οστόσο ο Αστέρας έχει πολλα παράπονα από τον διαιτητή Νεοφυτιάδη καθώς,όπως υποστιρίζουν στο Δερβένι, τρία από τα γκολ της ομάδας του Λουτρακίου σημειώθηκαν από καταφανή θέση οφσάιτ
Οι «οράνιε» ήταν «καταιγιστικοί» στο 1ο ημίχρονο και με τον Χρυσαφίδη να κάνει ότι θέλει, τελείωσαν το ματς πριν καν αρχίσει. Ο επιθετικός του ΑΟΛ άνοιξε το σκορ στο 11’, ενώ πέτυχε το 0-2 στο 18’ και το 0-3 στο 24’, ενώ είχε και ένα δοκάρι, στην πλούσια συγκομιδή του.
Το 0-4 διαμόρφωσε ο Ζερβός, ενώ ο Δημάκης σημείωσε το 0-5, ανεβάζοντας ακόμα το δείκτη του σκορ. Το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, έκλεισε ο Μαυρέλης, ενώ ο Γιαννκούλης είχε δοκάρι.
Στην επανάληψη, ο Νίκος Μεσολόγγης απέσυρε τους Μητσόπουλο και Αντωνίου, για να τους ξεκουράσει, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 1-6 με τον Μακρυγιάννη, ενώ ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό αργότερα, πέτυχε και το 2-6.
Το τελικό 2-7 διαμόρφωσε ο Γιάννης Μίχας, ενώ ο Αστέρας ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μακρυγιάννη, με 2η κίτρινη κάρτα, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για την συγκεκριμένη απόφαση.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΔΕΡΒΕΝΙΟΥ: Φραντζής, Μαστρογιαννόπουλος, Μετεβελής, Γιαννόπουλος, Πολύζος, Βασιλάρης (56’ Πεθαίνος), Μερκούρης Α. (39’ Πρίφτης), Μακρυγιάννης, Κουτρούλης, Μπεκιάι, Καραγιάννιδης (77’ Μερκούρης Σ.)
ΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙ: Μητσόπουλος (46’ Μήτρου), Αντωνίου (46’ Παππάς), Μίχας, Τσώκος, Μαυρέλης, Γιαννακούλης, Πέτρου, Ζερβός (55’ Βουτσινάς), Δημάκης, Χρυσαφίδης, Αποστολάκης

Στο Πετρί. η Θύελλα  έμεινε στη "λευκή" ισοπαλία με τον Ατρόμητο Χιλιομοδίου, με αποτέλεσμα να την ισοβαθμίση στην 3η θέση της βαθμολογίας ο Ολυμπιακός Λουτρακίου μετά την νίκη του, στο "Θώδειο",  με 4 - 1 επί του ΑΟ Σπαθοβουνίου.
Στο Κιάτο η Ελλάδα Βέλου νίκησε με 0 - 4 την τοπική Αναγέννηση, ενώ με το ίδιο σκορ πέρασε και ο Ηρακλής Ξυλοκάστρου ,από το Σοφικό επί του Πανσολυγειακού.
Στο Συνοικισμό ο Κύψελος Κορίνθου νίκησε με 2 - 0 τον Πέλοπα Κιάτου, με γκολ του Ρουσλάν και του Θ. Μαρούδα, ενώ τέλος ο Πανκαμαριακός πήρε τρίποντο στα "χαρτιά" καθώς η αντίπαλή του ομάδα του Σαρωνικού Γαλατακίου δεν μετέχει του πρωταθλήματος.