Κυριακή 17 Μαρτίου 2013

Επεβλητικές νίκες για Πανευρωστινιακό και Ηρακλή Ξυλοκάστρου

Στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας Κοριθίας, και πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος ο πρωτοπόρος Κύψελος επικράτησε με 3 - 0, στον Συνοικισμό επί του ΑΟ Λεχαίου και εξασφάλισε μαθηματικά την άνοδό. οτου στην Α1 Κορινθίας.
Μιά ανάσα πριν τη σφράγιση του δεύτερου εισιτηρίου για την Α1 Κορινθίας βρίσκεται και ο Αετός Κρυονερίου που επικρατησε με 1 - 2 στο Στάδιο του Κιάτου επί της τοπικής Αναγέννησης, ενώ στα Εξαμίλια, οι Γαλάζιοι Νέοι υπέστησαν πανωλεθρία με το εντυπωσιακό 0 - 8 από τον Ηρακλή Ξυλοκάστρου
Στο "ΚΩΣΤΑΣ ΒΥΖΑΣ" στο Δερβένι, ο Πανευρωστινιακός με πρωταγωνιστή τον Κατσούλη, ο οποίος έκανε χατ τρικ, επεβλήθηκε με το ευρύ 5 - 2 επί  του Ισθμιακού.
Οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοικτά, προσφέροντας όμορφο θέαμα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο μέρος και πήραν το προβάδισμα στο 10’ με τον Κατσούλη. Ο Δορλής στο 19’ έγραψε το 2-0, για να αντιδράσει ο Ισθμιακός και να μειώσει με γκολ του Ντεμάι. Τρία λεπτά πριν το ημίχρονο ο Γ. Κορδούλης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.
Στην επανάληψη, ο Ισθμιακός μείωσε εκ νέου στο 55’ με κεφαλιά του Ντεμάι και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο Κατσούλης, όμως, που είχε πολλά κέφια, «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα της Δυτικής Κορινθίας, με τα γκολ που σημείωσε στο 65’ και στο 70’, για το τελικό 5-2.
ΠΑΝΕΥΡΩΣΤΙΝΙΑΚΟΣ:
Γεραρής, Κορδούλης Γ., Ραζής, Ψαρράκος, Τόλιας, Νικολακόπουλος (70’ Γκολφινόπουλος), Κατσούλης (85’ Κορδούλης Ν.), Δορλής, Τομόρι, Καΐτσας, Μελισσαρόπουλος (60’ Σταύρου)
ΙΣΘΜΙΑΚΟΣ:
Λάτσας, Γκικόπουλος, Παπαδημητράκης, Ντόντος, Ντεμάι, Κατεμής (60’ Ζώης), Τσουκαλάς, Ντίνε Ι., Τατάκης (88’ Οικονόμου), Έλτον, Ντίνε Μ.

Στο Σολωμό ο Τενεάτης Αθικίων επικράτησε με 2 - 1 επί της Θύελλα Κάτω Διμηνιού , ενώ στο Αγγελόκαστρο, ο Αετός πέτυχε νίκη παραμονής με το 4 - 2 επί του Άρη Κορίνθου.Στην Αρχαία Κόρινθο,ο Άρης έχασε με 0 - 1 από τον Σολωμό,και τέλος στην Αλμυρή, η τοπική ομάδα νίκησε με 4 - 2 τον Άρη Βοχαϊκού.