Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013

Η καρδιά του Πρωταθλητή Ευρώπης, Ολυμπιακού, μίλησε στη Μόσχα

bosfp
Ο Πρωταθλητής Ευρώπης είναι εδώ και το απέδειξε στη Μόσχα, υποχρεώνοντας την Κίμκι στην πρώτη της εντός έδρας ήττα μετά από 2 χρόνια και 3 μήνες. Παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 13 πόντους, όντας για 35 λεπτα πίσω στο σκορ, έβγαλε ενέργεια στο τέλος παίρνοντας μια τεράστιας σημασίας νίκη με σκορ 87-82.
Οσο εντυπωσιακό κι αν ακούγεται, ο Ολυμπιακός τελείωσε το πρώτο ημίχρονο χωρίς λάθος! Ομως, από το εκπληκτικό αυτό ρεκόρ δεν κατάφερε να πάρει τίποτα, αφού όλα τα σχέδια για την "εξόντωση" του Πλάνινιτς, πήγαν περίπατο. Ο κροάτης είχε 7 πόντους και 8 ασίστ μέχρι την ημίχρονο, το οποίο βρήκε προηγούμενη την Κίμκι των 16 ασίστ (!), με σκορ 43-35.

Ο Παπανικολάου ξεκίνησε εντυπωσιακά στο παιχνίδι, οδηγώντας επιθετικά τον Ολυμπιακό, με 7 πόντους (7-7 στο 4'). Η "τρύπα" που σημιουργούσε ο Πάουελ στην άμυνα, έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προηγηθούν 13-7 και να παγιώσουν μια διαφορά 6 πόντων μέχρι το 19', όταν έφτασαν στο +10 (43-33).

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός, ο οποίος παρότι είχε μηδέν λάθη σε 20 λεπτά, τελειώσει το ημίχρονο με 0/9 τρίποντα και με αδυναμία να εκμεταλλευτεί τις βοήθειες που "σπαταλούσαν" οι ρώσοι πάνω στο μαρκάρισμα του Σπανούλη. Επιθετικά, στο παιχνίδι τον κράτησε ο Αντιτς, ο οποίος είχε 4 πόντους (με 4/4 δίποντα) και 5 ριμπάουντ.

Με τον Λόντσαρ να κάνει "όργια" στην επίθεση και να φτάνει τους 14 πόντους, η Κίμκι έφτασε και στο +13 τη διαφορά (50-37), την οποία κατέβασε ο Ολυμπιακός με 5 σερί πόντους του Παπανικολάου και 5 του Χάινς, σε ένα επιμέρους 2-10 (52-47 στο 26'). Μάλιστα, έφτασε στο -4 (56-52) στο 28' με τρίποντο Σπανούλη, αλλά δεν έφτασε ποτέ στην ισοφάριση (60-54 η 3η περίοδος).

Ο Ντέιβις έφτανε τους 20 πόντους, αλλά Σλούκας και Σπανούλης με δύο διαδοχικά τρίποντα κατέβασαν τη διαφορά στο καλάθι (64-62) στο 32'. Ο Πλάνινιτς με 4 σερί πόντους, έκανε το 68-62, αλλά τρία συνεχόμενα τρίποντα από Αντιτς - Σλούκα και Λο, έφεραν τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (68-71) στο 35'!

Με εντυπωσιακό επιθετικό ριμπάουντ, καλάθι και φάουλ, ο Χάινς έφερε τον Ολυμπιακό στο +6 (70-76) στο 37'.

Η έλλειψη καθαρού μυαλού στην επίθεση και χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, έφεραν γρήγορα την Κίμκι στο -2 (74-76). Το καλάθι πήγαινε πόντο - πόντο μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους Χάινς και Σπανούλη να πετυχαίνουν καθοριστικά καλάθια στο τέλος και να χαρίζουν μια τεράστια νίκη στον Ολυμπιακό, την οποία υπέγραψαν με βολές στο τέλος οι Σλούκας και Λο.

Οι σκόρερ του Ολυμπιακού, ο οποίος πέτυχε 33 πόντους στην 4η περίοδο: Χάινς 19, Λο 5, Ανιτς 11, Σπανούλης 19, Περπέρογλου 1, Σερμαντίνι 4, Σλούκας 10, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 14

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-35, 60-54, 82-87.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Αγκοστίν 7, Φριτζόν 5(1), Κόπονεν 8(2), Βίαλτσεφ, Λόντσαρ 19(1), Ρίβερς, Μόνια 4, Πλάνινιτς 17, Ντέιβις 20, Νίλσεν 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 19, Λο 5(1), Άντιτς 11(1), Σπανούλης 19(2), Περπέρογλου 1, Σερμαντίνι 4, Σλούκας 10(2), Πάουελ, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 14(1), Κατσίβελης.