Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2012

Ισόπαλο το ντέρμπι του βορρά

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε καλύτερος του Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις διπλάσιες ευκαιρίες που είχε στη χθεσινή αναμέτρηση (0-0). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν άτυχος, αφού είχε τις φάσεις και τις ευκαιρίες να σκοράρει, όμως δύο από αυτές κατέληξαν στα δοκάρια του Βελλίδη. Μάλιστα, οι «ασπρόμαυροι» διαμαρτύρονται για δύο φάσεις όπου ο Τάσος Σιδηρόπουλος δεν καταλόγισε υπέρ τους πέναλτι. Η πρώτη ήταν στο 8ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Μίσελ βρήκε στο πόδι τον Σαλπιγγίδη μέσα στην περιοχή του Άρη. Ο διεθνής επιθετικός ζήτησε έντονα πέναλτι, αλλά ο Θεσσαλονικέας ρέφερι έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι. Κάτι ανάλογο συνέβη και στη φάση του 78ου λεπτού, όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία, ο Λαζαρίδης αγκαλιάζει τον Αθανασιάδη και τον ρίχνει στο έδαφος
Παρόλα αυτά, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι στρέφει στο παιχνίδι με την Ουντινέζε την προσοχή του.