Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2012

«Τρένο» ο Πλατανιάς !

Μεγάλη νίκη (1-) πέτυχε ο Πλατανιάς τόσο από βαθμολογικής πλευράς, αλλά και έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση με τον Πιερικό, μιας και οι γηπεδούχοι ήταν με δέκα παίκτες από το 58ο λεπτό και παρέμεινε έτσι στην κορυφή. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Μιρτσέτα στο 16ο λεπτό, όταν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ναζλίδης, όταν τον ανέτρεψε ο Τσιντώτας. Το παιχνίδι για την ομάδα του Τίμου Καβακά έδειξε να «στραβώνει» όταν στο 58ο λεπτό ο Πάγκαλος αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Σφακιανάκη.

Η Παναχαϊκή κόντρα στον Φωκικό κατάφερε να επανέλθει στις καλές εμφανίσεις και στις νίκες (3-1) παρουσία του υποψήφιου τεχνικού της Βασίλη Βούζα, Η αρχή έγινε στο 16ο λεπτό, όταν ο Κοιλιάρας σέντραρε και ο μόνιμος σκόρερ των «ροσονέρι», Φουρτάδο με κεφαλιά – ψαράκι άνοιξε το σκορ. Στο 52' ο Ντίνας διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Η Παναχαϊκή δεν προβληματίστηκε όταν ο Ταμπάκης στο 57' μείωσε το σκορ. Στο 70'ο Ουρτάδο με κοντινό πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.
Παναχαϊκή (Βαγγέλης Καράτσης): Πουρής, Κοιλιάρας, Παπαστεργίου, Λαμπρόπουλος, Πακάλτσης, Άντονι, Ουρτάδο, Ντίνας, Ουαταρά, Φουρτάδο
Φωκικός (Μιχάλης Κασάπης): Βαλσαμάκης, Θωμόπουλος, Φαρμάκης, Δημητρίου, Παϊζάνος, Κωστόπουλος, Σιακκάς, Σκαρίμπας (55' Δήμας), Στόϊκος (55' Μπουλουλής), Καλέργης, Ταμπάκης

Παιχνίδι για... γερές καρδιές ήταν αυτό στα Μέγαρα εκεί όπου ο Βύζας ανέτρεψε το εις βάρος του σκηνικό και τελικά πήρε την νίκη επί της Καλλιθέας. Ο Σταύρου μόλις στο 10ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ωστόσο το δεύτερο ημίχρονο ανήκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους. Αρχικά ο Ροβίθης στο 54' έφερε το παιχνίδι στα ίσα και στο 73ο λεπτό ο Ηλιόπουλος ολοκλήρωσε την ανατροπή.