Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024

Ατρόμητος - Παναιτωλικός 0-2: Τρελαίνουν κόσμο οι Αγρινιώτες / Λαμία – Αστέρας Τρίπολης 0-0: Μοιρασιά στη Φθιώτιδα

Ατρόμητος - Παναιτωλικός 0-2: Τρελαίνουν κόσμο οι Αγρινιώτες!

O Παναιτωλικός έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο, συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε πριν από τη διακοπή. Αυτή τη φορά «θύμα» του ήταν ο Ατρόμητος στο Περιστέρι! Τί κι αν οι γηπεδούχοι απείλησαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα; Τα «καναρίνια» μεταμορφώθηκαν σε αρπακτικά, εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και «καθάρισαν» τη νίκη με 0-2 από το πρώτο ημίχρονο!

Ο Ουάρντα στο 1’ και ο Γκονζάλες

στο 8’ απείλησαν τον Τσάβες, αλλά ο Παναιτωλικός κόντρα στη ροή του αγώνα άνοιξε το σκορ στο 14’. Ο Μαυρίας σέντραρε και ο Χουτεσιώτης στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα πάνω στον Σταυρόπουλο και αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Στον Ατρόμητο πήρε αρκετή ώρα για να συνέλθει και εκεί που προσπαθούσε να ισορροπήσει το παιχνίδι, ήρθε και το δεύτερο «χτύπημα» από τους φιλοξενούμενους. Ο Μπουζούκης βρέθηκε ολομόναχος έξω από την περιοχή και σούταρε με το δεξί, στέλνοντας την μπάλα αρχικά στο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα για το 0-2 στο 37’.

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν λογικό, ο Ατρόμητος μπήκε για να μειώσει γρήγορα και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Παναιτωλικός ήταν τόσο καλά οργανωμένος που παρότι δέχτηκε πίεση, πήγε εν τέλει το παιχνίδι στα μέτρα του και πήρε μία ακόμη σπουδαία νίκη στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, λίγο έλειψε στο 89' να σημειώσει και τρίτο τέρμα, αλλά το χτύπημα φάουλ του Λιάβα κατέληξε στο δοκάρι.

Ατρόμητος (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Κίνι, Μανσούρ, Σταυρόπουλος (65’ Μίχορλ), Αθανασίου (46’ Γιουμπιτάνα), Ουετραόγκο, Τσιγγάρας (46’ Μουντές), Γκονζάλες (73’ Καλοσκάμης), Μπάκου (65’ Βρακάς), Ουάρντα, Φαν Βέερτ

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Λιάβας, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας (84’ Μπακάκης), Σιέλης, Μπουζούκης (75’ Λουίς), Ντίας (65’ Ρόα), Πέρες (84’ Λαχούντ), Τορεχόν, Λομόνακο (75’ Μάιντεβατς)

Μοιρασιά στη Φθιώτιδα

Λαμία – Αστέρας Τρίπολης 0-0: Μοιρασιά στη Φθιώτιδα

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση της Λαμίας με τον Αστέρα Τρίπολης (0-0). Αποτέλεσμα που προφανώς βολεύει περισσότερο τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι παραμένουν αήττητοι στις εκτός έδρας αποστολές τους και παραμένουν σταθερά στην έβδομη θέση της κατάταξης.

Από την άλλη πλευρά, η Λαμια πήρε μόλις τον πρώτο βαθμό στο γήπεδό της φέτος και παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία. Ματς χωρίς υψηλό ρυθμό, με ελάχιστες εκατέρωθεν τελικές προσπάθειες στην εστία που δικαιολογημένα έμεινε στο μηδέν.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κόστιτς -Κορνέζος Αντράντε (λ. τ. 24’ Γιαννούτσος) Σιόβας- Ραντόνια Ρινγκ (72’ Σαραμαντάς) Νούνιες Μπίκοβ- Φουρτάδο Βλαχομήτρος (72’ Μεκιτς) Γκουίντο (58’ Ενρίκεζ).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Τσιντώτας -Ντελί Τριανταφυλλόπουλος Άλχο Χουχούμης- Γιαμπλόνσκι (67’ Τζανδάρης) Αλάγκμπε- Καλτσάς (86’ Τζίμας) Μπαρτόλο Κρεσπί (67’ Παλάσιος)- Μακέντα.