Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2024

Super League 2: «Άσφαιρο» το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης σε ημέρα... φιλοξενουμένων!

Δίχως νικητή και γκολ έληξε η μεγάλη αναμέτρηση της πρεμιέρας της Super League 2 ανάμεσα σε ΠΑΟΚ Β' και Ηρακλή.

Αναμέτρηση πολυναναμενόμενη, καθότι ο «γηραιός» της εποχής Μονεμβασιώτη θα τεστάρονταn κόντρα στη 2η ομάδα του συμπολίτη του, που υπέστη μεγάλο «λίφτινγκ».

Ο προερχόμενος από αποκλεισμό στο Κύπελλο (στα πέναλτι, από το Αιγάλεω) «γηραιός» τα βρήκε ...μπαστούνια και με τα μαυρόασπρα «πιτσιρίκια» με την ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου να μένει με 10 λόγω αποβολής (απευθείας κόκκινη) του Παπασάββα στο 51'.

Κατά τα λοιπά η μέρα ήταν των φιλοξενούμενων αφού σημειώθηκαν τρία «διπλά»

Πρώτα στα Χανιά όπου η Καλαμάτα, παρότι βρέθηκε να χάνει από την από τα τοπικά «δελφίνια» (23' Τσέλιος), με δύο γκολ από «στημένα» στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης το γύρισε. Η ομάδα του Αναστόπουλου ισοφάρισε με τον Μορσάι (76') και πήρε το ματς στο 90+2' με τον Ντινγκινί.

Χωρίς ...δράματα και με πρωταγωνιστή των Μανάλη που «χτύπησε» από μία φορά σε κάθε ημίχρονο (44' πεν., και 48') η Κηφισιά νικώντας 2-0 επιβεβαίωσε εξαρχής τις βλέψεις επιστροφής στα «σαλόνια» χαλώντας την φιέστα του Παναργειακού για το πρώτο ματς Β' Εθνικής που φιλοξενήθηκε στο Άργος μετά από 27 χρόνια

«Διπλό» και από το Αιγάλεω στην Ηλιούπολη με τα τέσσερα γκολ του 1-3 να σημειώνονται στην επανάληψη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Νταβιώτη (51') και παρότι ισοφαρίστηκαν γρήγορα από τον Αλμέιδα (57') με πέναλτι του Βάρκα (69') και τέρμα του Ζιoύλη πανηγύρισαν το πρώτο τρίποντο της σεζόν!