Πέμπτη 4 Ιανουαρίου 2024

Super League 2: Ο Καμπανιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ Β' . /Δεν άνοιξε το… δώρο της Κοζάνης η ΑΕΛ

Super League 2: Ο Καμπανιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ Β'

Σπουδαία νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία πέτυχε ο Καμπανιακός επί του ΠΑΟΚ Β', με 2-0. Η ομάδα της Χαλάστρας αγωνίστηκε με πάθος και αποφασιστικότητα και κατέβαλε την αντίσταση του ποιοτικού «δικεφάλου του βορρά». Τα γκολ για τους «ερυθρόλευκους» πέτυχαν ο Παπαστεριανός στο 7' και ο Μπούσης στο 50'.  Στο 65′ ο Γιουκούδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ταλιχμανίδη!

Καμπανιακός (Γ. Αμανατίδης): Κασαπίδης, Π. Καθάριος (66′ Νικολαΐδης), Λαγωνίδης, Γιουκούδης, Σαρβανίδης, Μανιός, Μπούσης (66′ Φροσύνης), Ν. Καθάριος (33′ Ταΐρης), Παπαστεριανός, Παπακωνσταντίνου (87′ Βοσκόπουλος), Τότσκα (87′ Ζανάκης).

ΠΑΟΚ Β (Αλεξιάδης): Ταλιχμανίδης, Μανωλιούδης, Σελιμάι (73′ Κιτσάκης), Κωττάς, Παναγιώτου, Γιαξής, Σνάουτσνερ (73′ Ρούμιαντσεβ), Γρόσδης (64′ Πανίδης), Σπυράκος (46′ Γκιτέρσος), Τσοπούρογλου (90′ Σμυρλής), Δαρέλας.

=========

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη δεν κατάφερε να επωφεληθεί από την λευκή ισοπαλία του Λεβαδειακού και να ξεφύγει στο +3 από την ομάδα της Βοιωτίας, καθώς κόλλησε στο 1-1 με την ΑΕΚ Β’.

Τα πρώτα λεπτά  της αναμέτρησης κύλησαν χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να απειλήσουν με αξιώσεις. Η μόνη αξιοσημείωτη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 19ο λεπτό και άνηκε στην ΑΕΛ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου η  μπάλα βρήκε το δοκάρι του Γκίνη και στη συνέχεια τα απλωμένο χέρι του νεαρού πορτιέρο της ΑΕΚ καταλήγοντας σε κόρνερ. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε ένα παιχνίδι αλληλεξουδετέρωσής, χωρίς να καταφέρουν να πετύχουν κάποιο τέρμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ 0-0.

Η ομάδα του Νίκου Κούστα μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 51ο λεπτό, όταν ο Ραντόνια έβγαλε μια σέντρα για το κεφάλι του Χριστόπουλου και αυτός με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Σουλούκο ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του, κάνοντας το 1-0. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Πεντρόσο έχασε καλή ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του κίπερ της “Ένωσης“. Στο 69ο λεπτό όμως η πίεση της Λάρισας απέδωσε καρπούς. Ο Πεντρόσο έβγαλε τη σέντρα ο Ογκμπόε νίκησε κατά κράτος στον αέρα τον Χρυσόπουλο και με το κεφάλι έγραψε το 1-1. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη πίεσε για την ολική ανατροπή χωρίς όμως να καταφέρει να την πετύχει με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος. Κάπως έτσι η Λάρισα έχασε τεράστια ευκαιρία να βρεθεί στο +3 από τον Λεβαδειακό.

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου (61′ Καλουτσικίδης), Μαϊδανός (73′ Μιλτιάδης), Ηλιάδης, Στάμου, Θωμαΐδης (73′ Παπαδόπουλος), Νίνο (61′ Όγκμποε), Αντράντα, Πεντρόσο, Κ. Παπαγεωργίου, Μαυριάς (82′ Βλιώρας).

ΑΕΚ Β (Κούστας): Γκίνης, Ραντόνια, Γιεμπόα, Χρυσόπουλος (87′ λ.τ Τζούντα Γκαρσία), Κανελλόπουλος, Φοφανά, Λαμαράνα, Κάτσικας, Χριστόπουλος, Μαχαίρας (79′ Κοσίδης), Θεοδωρίδης (74′ Σταμούλης).