Σάββατο 18 Μαρτίου 2023

Super League 2: Νίκες για Ολυμπιακό Β’ και Ηρακλή Λάρισας. Ισοπαλίες σε Βόλο και Θεσσαλονίκη

Αμφίρροπες αναμετρήσεις με πολλά γκολ και ωραίο θέαμα έλαβαν χώρα στο πρόγραμμα του Σαββάτου (18/3) στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής στη Super League 2. Από βαθμολογικής πλευράς, την νίκη της ημέρας πέτυχε ο Ηρακλής Λάρισας, που επικράτησε στο AEL FC ARENA της Βέροιας (2-1) και την βύθισε στην ζώνη του υποβιβασμού.

Ματσάρα έγινε και στην Νεάπολη της Θεσσαλονίκης, όπου στην κοινή τους έδρα ο ΠΑΟΚ Β’ και ο Μακεδονικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3. Ισοπαλία και στην...

έτερη Νεάπολη, του Βόλου, όπου ο Παναθηναϊκός Β΄ υποχρέωσε την Νίκη σε 0-0 και την άφησε πίσω στην μάχη για την άνοδο.

Στο μοναδικό ματς του νότιου ομίλου, ο Ολυμπιακός Β’ έκανε πολύ καλή εμφάνιση και επικράτησε δίκαια των ποιοτικών Χανίων με 2-0.

Δεν πτοήθηκε ο Ολυμπιακός Β' από την απόφαση αφαίρεσης πέντε βαθμών στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής μετά και την έφεση στην ΕΠΟ λόγω της υπόθεσης αποχώρησης στο ματς της Καλλιθέας και επέστρεψε με νίκη στον αγωνιστικό χώρο. Επικράτησε στο προπονητήριο του Ρέντη των Χανίων με 2-0, χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Λιάτσου και πέναλτι του Ιμπαγάσα στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες προσπάθησαν δίχως επιτυχία για το γκολ, με τον Καλογεράκη να κάνει καλές αποκρούσεις σε πλασέ του Νίκολιτς στο 36' και του Μπα στο 45'. Η ομάδα του Γιάννη Οκκά μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να φτάσει στο γκολ, χάρη σε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Χρήστου Λιάτσου στο 58' με την μπάλα να βρίσκει πρώτα το δοκάρι πριν πάει στα δίχτυα του Καλογεράκη. Στο 85' ο Ιάγο Ιμπαγάσα ανατράπηκε από τον Λεμονή και εκτέλεσε ο ίδιος το πέναλτι για να κάνει το 2-0.

Ο διαιτητής Αγγελάκης από την Μακεδονία έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μπάτζιο, Λεμονή
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’: Παπαδούδης, Νίκολιτς, Χρυσόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Αποστολόπουλος, Λιάτσος (77' Ιμπαγάσα), Τσέλιος (60’ Πινακάς), Μαυρουδής, Μαρίνος (60’ Βλαχομήτρος), Κωστή, Μπα (77' Σαπουντζής)

ΧΑΝΙΑ: Καλογεράκης, Ιμεραλιλάι (69' Κατσούρι), Γιαμπέρε (69' Σαρρής), Μπάτζιος, Ρότσα, Καμαρά (82' Κοκκίνης), Μπουτσάκης (66' Λεμονής), Τσέλιος, Μπουρσέλης, Μανουσάκης (86' Κόλα), Μάναλης

Σε ...σούπα και μάλιστα «νηστίσιμη» εξελίχθηκε χθες το πρώτο ματς της 15ης και τελευταίας αγωνιστικής της Super League 2 μεταξύ ΑΕΚ Β' και Καλαμάτας. Η αναμέτρηση - που ξεκίνησε με ενός λεπτού σιγή εις μνήμην του Μίμη Παπαϊωάννου - ολοκληρώθηκε δίχως νικητή, γκολ και συγκινήσεις με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο να έχουν πάρει διαζύγιο με την επιτυχία.

Στον νότο το μεγάλο ντέρμπι θα διεξαχθεί την Δευτέρα (20/3), όπου θα αναμετρηθούν η Κηφισιά και ο Απόλλων Σμύρνης.

Το πανόραμα της 15ης αγωνιστικής

Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Σάββατο 18 Μαρτίου
ΠΑΟΚ Β Μακεδονικός 3-3 (6′ Δαρέλας, 53′ , 93′ Χατζηστραβός–36′ , 81′ Τσουκάνης, 65′ Γκέντσογλου).
Νίκη Βόλου – Παναθηναϊκός Β’ 0-0
Ηρακλής Λάρισας – Βέροια 2-1 (28′ Κάσας, 45′ Κέρι–8′ Ιωάννου)