Παρασκευή 10 Μαρτίου 2023

Άλωσε την Καλαμάτα και συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε η Κηφισιά / Πέρασε σαν σίφουνας από το ΟΑΚΑ ο ΠΑΟΚ Β’ 4 - 1 επί του Παναθηναϊκού Β'!

Η πρωτοπόρος της Super League 2 επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της “Μαύρης Θύελλας” και συνεχίζει την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα, δείχνοντας να μην την επηρέασε η διακοπή. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η ομάδα των βορείων προαστίων, καθώς ο Παπασάββας αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε εννέα λεπτά (73′ και 82′).

Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης η Κηφισιά έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Ταΐρης είπε “όχι” στην προσπάθεια του προωθημένου Προβυδάκη μέσα από την μικρή περιοχή! Οι

φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του αγώνα και στο 26′ ο Γκίνη με κεφαλιά προσπάθησε να νικήσει τον κίπερ των γηπεδούχων, ο οποίος με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στο 28′ όμως οι πρωτοπόροι του Β’ Ομίλου βρήκαν το γκολ που έψαχναν. Ο Ανδρέας Τετέι σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Μπαξεβάνο και κατέληξε στα δίχτυα για το 1- 0. Αυτό ήταν το 9ο γκολ στη σεζόν για τον 21χρονο Έλληνα επιθετικό με καταγωγή από την Γκάνα. Η Καλαμάτα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 43′ ο Καραγκούνης δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά ο Αναγνωστόπουλος ήταν στην σωστή θέση και μπλόκαρε εύκολα, ενώ στο 45+1′ η κεφαλιά του Αρναρέλλη είχε την ίδια κατάληξη. Η “Μαύρη Θύελλα” στο 45+3′ κέρδισε πέναλτι. Έπειτα από σέντρα του Βασιλόγιαννη η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σωτηράκου και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Πασάς ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έκανε το 1:1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Ιδανικό ξεκίνημα για την Κηφισιά στο δεύτερο μέρος, αφού ο Τετέι στο 49′ κέρδισε πέναλτι από τον Ταΐρη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κουϊρουκίδης, ο οποίος ευστόχησε, έκανε το 2:1 για τους φιλοξενούμενους και παράλληλα πέτυχε το 7ο του γκολ στο πρωτάθλημα.  Η Καλαμάτα είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Αναγνωστόπουλου. Στο 74′ ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε ένα φάουλ από την γωνία της μεγάλης περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (75′), ο Ταλάλ με εξαιρετική μπαλιά έβγαλε τον Αντερέγκεν σε θέση βολής, αλλά ο επιθετικός των φιλοξενούμενων έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ταΐρη. Στο 82′ η ομάδα των βορείων των προαστίων έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο νεοεισελθών Παπασάββας αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε εννέα λεπτά (73′ και 82′).

Τίποτα δεν άλλαξε στο ματς, το 2:1 υπέρ της Κηφισιάς παρέμεινε και η ομάδα του Γιώργου Πετράκη συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο πρωτάθλημα της Super League 2. Από την κορυφή!

Καλαμάτα (Ίλτσο Γκεοργκιόσκι): Ταΐρης, Μόζερ (88′ Λούκαζικ), Λουπάνο (82′ Ασίγκμπα), Μπαξεβάνος, Λιποράσε, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Ματέους (55′ Τάτος), Βασιλόγιαννης, Αρναρέλλης (55′ Ρόβας), Πασάς (88′ Τριανταφυλλάκης).

Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Προβυδάκης, Σωτηράκος, Γκίνη (65′ Παπασάββας), Πέιος, Πρίτσας (69′ Ταλάλ), Να’α, Κουϊρουκίδης (65′ Αντερέγκεν), Τετέι (85′ Νοικοκυράκης).

=========

Έπειτα από περίπου ενάμιση μήνα διακοπής, το πρωτάθλημα της Super League 2 ξεκίνησε με… ματσάρα, όπου η δεύτερη ομάδα του “Δικεφάλου του Βορρά” επικράτησε εκτός έδρας με το εμφατικό 4-1 της αντίστοιχης του Παναθηναϊκού. Με δέκα παίκτες από το 26′ έπαιζαν οι “πράσινοι”, έπειτα από την αποβολή με δύο κίτρινες κάρτες του Βουτσά.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα για τον “Δικέφαλο του Βορρά”, με τον Μπράντονιτς να αποφεύγει και τον Ξενόπουλο και να κάνει το 1-0 μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 5′ ο Μπιλάλ παραλίγο να ισοφαρίσει, αλλά το δυνατό σουτ του Αιγύπτιου σταμάτησε στο δοκάρι του Ταλιχμανίδη. Το παιχνίδι πήρε… άγρια ομορφιά! Με γκολ των Πανίδη στο 7′ και Γκορντεζιάνι στο 13′ ο ΠΑΟΚ Β’ πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων πριν την ολοκλήρωση του 15λεπτου. Ο Παναθηναϊκός Β’ προσπάθησε να συνέλθει και στο 16′ ο Ταβάρες με κεφαλιά μείωσε σε 3-1. Πραγματικά πολύ τυχεροί όσοι βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι, ο ρυθμός του αγώνα ήταν καταιγιστικός, με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη. Στο 26΄ οι “πράσινοι” έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Βουτσάς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 26′, για αντιαθλητικό μαρκάρισμα! Πέντε τελικές προσπάθειες για τους γηπεδούχους, η μία στον στόχο, τέσσερις τελικές προσπάθειες για τους ποδοσφαιριστές του Πάμπλο Γκαρσία, οι τρεις στην εστία! Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το 3:1 να παραμένει υπέρ των “ασπρόμαυρων” να παραμένει, με τα σκληρά μαρκαρίσματα και τα νεύρα να κυριαρχούν στο γήπεδο στα τελευταία λεπτά.

Ευκαιρία με το καλημέρα για τον ΠΑΟΚ Β’ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τασιούρα να εκτελεί μέσα από την περιοχή και τον Ξενόπουλο να αντιδρά σωστά και να αποκρούει την μπάλα. Στο 52′ οι φιλοξενούμενοι βγήκαν ξανά μπροστά, αλλά το σουτ του Πανίδη πέρασε πάνω από την εστία των γηπεδούχων. Στο 70′ ο Κρυπαράκος σούταρε, αλλά ο Ταλιχμανίδης ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε. Στο 81′ η δεύτερη ομάδα του “Δικεφάλου του Βορρά” πέτυχε και τέταρτο γκολ. Σκόρερ ο Χατζηστραβός, που είχε περάσει στο παιχνίδι σαν αλλαγή και με ωραίο σουτ στην κίνηση έκανε το 4-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα σε ένα άκρως συναρπαστικό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ.

Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Βουτσάς, Μαρτίνης, Εμπό (46′ Σερπέζης), Φουρτάδο, Αντωνίου, Ταβάρες (63′ Κρυπαράκος), Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι (18′ Σαρδέλης, 55′ λ.τρ. Κυριόπουλος), Μπιλάλ (63′ Αθανασακόπουλος).

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Σελιμάι (46′ Τσοπούρογλου), Τασιούρας (68′ Γιαξής), Παναγιώτου, Κωττάς, Ουεντραόγκο, Νινούα (46′ Μελετίδης), Δαρέλας (73′ Σπυρίδης), Μπράντονιτς, Πανίδης (65′ Χατζηστραβός), Γκορντεζιάνι.