Σάββατο 4 Μαρτίου 2023

Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 1-1: Έσβησαν οι ελπίδες στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης»

Ο Βόλος οριστικά στα πλέι οφ. Ο Ατρόμητος που είχε μόνο μαθηματικές ελπίδες για να βρεθεί στην εξάδα, έμεινε στο 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» και έτσι δεν προλαβαίνει με τίποτα την εξάδα.

Ο Ατρόμητος από τα πρώτα λεπτά έλεγξε τον ρυθμό. Πήρε το κέντρο και έβγαινε ωραία στην επίθεση, με τον Ρομπάιγ από αριστερά να παίρνει αρκετές μπάλες και τον Κεσχρίντα να ανεβαίνει από δεξιά, δίνοντας βοήθειες στον Ροτάριου. αλλά δεν τα κατάφεραν και έτσι έμειναν οριστικά εκτός εξάδας.

Ο Αστέρας είχε ζητήματα στην ανάπτυξη, έχανε εύκολα την μπάλα και έδινε την ευκαιρία στον Ατρόμητο να βγάλει αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές ο Ρομπάιγ (23’) σκόραρε και το γκολ μέτρησε κανονικά (0-1), αν και αρχικά ο β’ βοηθός σήκωσε τη σημαία του για οφ σάιντ που δεν υπήρχε βέβαια αλλά το λάθος διορθώθηκε από το VAR.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας από τη στιγμή που ισοφάρισε νωρίς (51’) από στημένη μπάλα με την κεφαλιά του Ζουκάνοβιτς, πήρε ψυχολογία και λειτούργησε καλύτερα.

Ο Ατρόμητος βέβαια μετά το 1-1 είχε τη μεγάλη ευκαιρία με τον Καμαρά (69’ δοκάρι) αλλά η εικόνα του αγώνα δεν ήταν ίδια με αυτή του πρώτου μέρους.

Ο Αστέρας είχε κι αυτός τις δικές του στιγμές στο ματς, με τους Περιστεριώτες στα τελευταία λεπτά να πιέζουν περισσότερο για να φτάσουν στο δεύτερο γκολ αλλά δεν τα κατάφεραν και έτσι έμειναν οριστικά εκτός εξάδας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος - Ρούμπεν Γκαρθία, Ζουκάνοβιτς, Ατιένθα, Άλβαρες – Αλάγκμπε (52’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο (88’ Προύντζος) – Σίτο (88’ Σανταφέ), Ριέρα (73’ Τιλίκα), Ζουγλής (73’ Μπερτόγλιο)– Μπαράλες

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης – Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Ντε Μποκ – Γκονζάλες (64’ Έρλινγκμαρκ), Καμαρά, Κούεν (74’ Φριντζόνσον) – Ροτάριου (74’ Κλωναρίδης), Ρομπάιγ, Κιάρτανσον (74’ Τζαβίδας)