Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2023

Άρης – Ατρόμητος 2-1: «Κλείδωσε» την εξάδα Άρης .

Άρης – Ατρόμητος 2-1: «Κλείδωσε» την εξάδα

Δεύτερη σερί νίκη για τον Άρη. Επικράτησε 2-1 του Ατρόμητου και εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία του στα πλέι οφ.

Ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταιγιστικός. Έπιασε τον Ατρόμητο από τον «λαιμό» και δεν τον άφησε να πάρει ανάσα με τον Νταρίντα όχι μόνο να ανοίγει το σκορ στο 8’ αλλά ήταν και ο παίκτης από τον οποίο περνούσαν σχεδόν όλες οι επιθέσεις του Άρη.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έβγαινε

με πολλούς παίκτες μπροστά και στο 11’ έκανε και το 2-0 αλλά το γκολ του Ματέο Γκαρσία ακυρώθηκε γιατί ήταν σε θέση οφ σάιντ ο Ρουπ, σε μια φάση όπου είχε και δοκάρι ο Πάλμα. Ο Ατρόμητος δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, έκανε αρκετά λάθη, ο Άρης πίεσε είχε φάσεις και στο 27’ ο Ματέο Γκαρσία, μετά την προσπάθεια του Νταρίνα στο δοκάρι, έκανε και το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, το τέμπο του αγώνα ήταν χαλαρό συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Άρης διατηρούσε την κατοχή της μπάλας, έτσι ώστε να έχει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης. Στο 53′, η ομάδα του Κρις Κόλμαν αναπτύχθηκε ωραία μεσοεπιθετικά. Ο Κεσχρίντα σέντραρε από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Οικονομίδης δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το πλασέ, με τον Κουέστα να μην ανησυχεί βλέποντας την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 61′, οι Θεσσαλονικείς ανέκτησαν ωραία την μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Πάλμα πάτησε στην περιοχή και ο Στρούγγης έδιωξε τελευταία στιγμή την μπάλα σε κόρνερ. Στο 69′, ο Ατρόμητος είχε καλή στιγμή με τον Οικονομίδη, ο οποίος πλάσαρε με το δεξί εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Κουέστα. Ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία στο 77′ για το 3:0. Ο Ιτούρμπε έκανε τη σέντρα, ο Καμαρά έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 79′, ο Ατρόμητος είχε εξίσου καλή στιγμή, με τον Φριντζόνσον να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, αλλά δεν νίκησε τον Κουέστα. Στο 80′, η ομάδα του Κρις Κόλμαν μείωσε στο σκορ με τον Ρομπάιγ, ο οποίος έπιασε το σουτ μετά από κομπίνα στο φάουλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2:1. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, υπήρξαν σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν, αλλά το 2:1 παρέμεινε έως το τέλος.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Πίρσμαν, Ενκουλού, Μπράμπετς, Ετέμπο, Ρουπ (58’ λ. τρ. Ντουκουρέ), Νταρίντα, Ματέο Γκαρσία (67’ Ιτούρμπε), Πάλμα (80’ Χριστοδουλόπουλος), Αμπουμπακάρ Καμαρά (80’ Γκρέι).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Στρούγγης, Χατζηισαΐας, Οικονομίδης (70’ Οικονομίδης), Γκονζάλεθ, Ροτάριου (77’ Τζοβάρας), Ρομπάιγ, Αγκιμπού Καμαρά (69’ Φριντζόνσον), Τζαβίδας (63’ Κιάρτανσον)