Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2023

Λαμία - Ατρόμητος 1-1: Άντεξαν με παίκτη λιγότερο οι Φθιωτοί / Ο ΟΦΗ “δάγκωσε” τον ΠΑΟΚ (0-0) και στην Τούμπα !

Λαμία - Ατρόμητος 1-1: Άντεξαν με παίκτη λιγότερο οι Φθιωτοί (highlights)

Δίκαιο κρίνεται το τελικό 1-1 στο σαββατιάτικο (14/1) παιχνίδι της Λαμίας με τον Ατρόμητο στο «Αθανάσιος Διάκος», με τις δύο ομάδες να έχουν ουσιαστικά από ένα ημίχρονο υπεροχής. Οι Περιστεριώτες ήταν καλύτεροι στο α', ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές.

Σε κάθε περίπτωση, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορεί να αισθάνεται κερδισμένη από το συγκεκριμένο ματς, καθώς αμφότερες ήθελαν πάση θυσία τη

νίκη για διαφορετικούς λόγους. Τουλάχιστον η Λαμία απέφυγε την ήττα, παρότι υποχρεώθηκε να παίξει για περίπου ένα τέταρτο στο φινάλε με παίκτη λιγότερο.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι πριν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η ΠΑΕ Λαμία βράβευσε τον Γιώργο Μανούσο (ο οποίος μέχρι πέρσι αγωνιζόταν στον Ατρόμητο) για τις 450 συμμετοχές που συμπλήρωσε στις επαγγελματικές κατηγορίες. Τη βράβευση μάλιστα έκανε ο Ισπανός Πίτι, ο οποίος την Παρασκευή (13/1) επέστρεψε επίσημα στην ομάδα ως τεχνικός διευθυντής.

ΛΑΜΙΑ (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ – Βασιλαντωνόπουλος Τζανετόπουλος Κορνέζος Γκοράνοφ – Μπεχαράνο (74’ Τζανδάρης) Σλίβκα – Νούνιες (74’ Ντε Βινσέντι) Ρόμανιτς Μανούσος (61’ Τσιλούλης) – Βέργος (84’ Σιμόν).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης – Κεσχρίντα Στρούγγης Χατζηϊσαΐας Ντε Μποκ – Έντερ Γκονζάλες Έρλινγκμαρκ (78’ Κωτσόπουλος) Φριτζόνσον (79’ Οικονομίδης) – Ρομπάιγ (85’ Τζοβάρας) Κιάρτανσον (79’ Τζαβίδας) Ροτάριου.

Τον "Δάγκωσε" και στην Τούμπα

ΠΑΟΚ - ΟΦΗ 0-0: «Δάγκωσε» και στην Τούμπα!

Ο εκπληκτικός ΟΦΗ με κορυφαίο τον γκολκίπερ Μανδά και ρεσιτάλ αμυντικής λειτουργίας σταμάτησε τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα (0-0) μετά την ισοπαλία που είχε πάρει και στη Λεωφόρο. Τρομερές αποκρούσεις σε σουτ του Ολιβέιρα από τον Μανδά, ενώ ο ΟΦΗ είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Περέα σε τεράστια ευκαιρία για να φύγει νικητής! Σημαντική βαθμολογική απώλεια για τον ΠΑΟΚ που έχασε το σερί του και πολύτιμο έδαφος στη μάχη για να πλησιάσει προς την κορυφή.. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος με το καλημέρα και μόλις στο 2ο λεπτό απείλησε με τον Ολιβέϊρα που σούταρε, όμως η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Μανδά, ενώ στη συνέχεια δόθηκε οφσαίντ. Η πρώτη τελική για τον ΟΦΗ, ήρθε στο 14ο λεπτό, με τον Ντίκο, ο οποίος πάτησε περιοχή, όμως σούταρε άστοχα. Στο 21ο λεπτό, ήρθε και η πρώτη μεγάλη φάση για τον “δικέφαλο του βορρά”. Μετά από λάθος του Βούρο, επωφελήθηκε ο Κωνσταντέλιας που πήρε την κάθετη από τον Ζίβκοβιτς, όμως το πλασέ του, σταμάτησε ο Μανδάς. Ο ΟΦΗ απάντησε, με τον Ντίκο που πέρασε τον Ίνγκασον και πλάσαρε τον Κοτάρσκι που απέκρουσε και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΟΦΗ μπήκε διαβασμένος, έκλεισε της γραμμές του ΠΑΟΚ χωρίς να του αφήνει χώρο να απειλήσει. Ο Νάρεϊ με εξαιρετικό βολέ στο 55′ προσπάθησε να σκοράρει όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του κίπερ των Κρητικών. Ο ΠΑΟΚ βρήκε δίχτυα στο 66ο λεπτό με τον Αουγκούστο, όμως στη συνέχεια το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ καθώς ο Σάστρε που έβγαλε τη σέντρα ήταν εκτεθειμένος. O Oλιβέιρα επέμεινε και σούταρε με τον Μανδά να αποκρούει και να βγάζει την ομάδα του στην αντεπίθεση και πάλι με τον Ντίκο που έκανε το παράλληλο γύρισμα, όμως δεν βρήκε συμπαίκτη του. Στις καθυστερήσεις το παιχνίδι πήρε φωτιά, με τις δύο ομάδες αμφότερες να χάνουν τεράστιες ευκαιρίες. Ο Ολιβέιρα με δυνατό σουτ δεν κατάφερε να σκοράρει καθώς ο Μανδάς μπλόκαρε, ενώ στη συνέχεια ο Περέιρα σημάδεψε το δοκάρι στο 90+2, με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο χωρίς γκολ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (73' Βιεϊρίνια), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (65' Τόμας), Αουγκούστο, Σβαμπ (73' Ντάντας), Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Νάρεϊ, Ολιβέιρα

ΟΦΗ: Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής (72' λ.τ. Γιαννούλης), Λάρσον, Μεγιάδο (56' Περέα), Ντιουσέ, Τοράλ (73' Νέιρα), Θοράρινσον, Μπαλογιάννης, Ντίκο