Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2022

Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΚ 1-1: Έ«Χ»ασε την ευκαιρία να πλησιάσει τον Παναθηναϊκό...

Χαμένη ευκαιρία συνιστά για την ΑΕΚ το 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης στην Αρκαδία.

Η πρώτη βαθμολογική απώλεια του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι των αιωνίων πέρασε ανεκμετάλλευτη από τους «κιτρινόμαυρους», αφού κι εκείνοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι με το ίδιο σκορ κόντρα στον Αστέρα που μετά τον Ολυμπιακό (0-0) έκοψε δύο βαθμούς στην έδρα του και στον Δικέφαλο.

Η ΑΕΚ μπήκε με ένταση στο ματς

πιέζοντας ψηλά αλλά η ...φούρια της περιορίστηκε μετά τον τραυματισμό του Ελίασον (διεκομίστη στο νοσοκομείο με νάρθηκα στο πόδι λόγω κατάγματος...), σε σύγκρουση με τον Τζουκάνοβιτς.

Παρότι ο Αστέρας δεν μπορούσε να βγει με αξιώσεις στο άλλο μισό του γηπέδου και να κρατήσει την μπάλα η «Ένωση» δυσκολευόταν να φτιάξει καθαρή ευκαιρία.

Εξαίρεση εκείνη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους όπου ο Παπαδόπουλος σταμάτησε σε τετ α τετ τον Λιβάι Γκαρσία κι ο Μοχαμάντι που πήρε το «ριμπάουντ» αστόχησε σε «λόμπα».

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (53') η ΑΕΚ έφτασε στο γκολ με πέναλτι αφού ο Σίτο υπό την πίεση του Γκατσίνοβιτς χτύπησε τον Γκατσίνοβιτς κι ο Άμραμπατ νίκησε από την άσπρη βούλα τον Παπαδόπουλο.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν πέντε λεπτά μετά με μονοκόμματο σουτ του Κρέσπι που κόντραρε στον Τζαβέλλα πριν καταλήξει στα δίχτυα του Αθανασιάδη.

Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων ακολούθως καθαρή ευκαιρία δεν είχαν αφού έλειψαν οι ιδέες και το καθαρό μυαλό.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Η. ΜΕΤΑΞΑΣ): Παπαδόπουλος – Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Τασουλής – Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ριέρα (85’ Μπενίτο), Σίτο (75’ Τιλίκα) – Κρέσπι (95' Ντομίνγκεθ), Μπαράλες (84’ Άλβαρες).

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): ):Αθανασιάδης - Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι (80’ Μάνταλος) – Ελίασον (λ.τρ. 29’ Άμραμπατ), Σιμάνσκι (80’ Τσούμπερ), Πινέδα (46’ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς - Αραούχο, Γκαρσία.