Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2022

ΑΕΚ - Ιωνικός 4-1: Με το δεξί στην «OPAP Arena» και μόνη δεύτερη

Η ΑΕΚ μετέτρεψε σε «πάρτι», με...καλεσμένο τον Ιωνικό, την επιστροφή της στη φυσική της έδρα ύστερα από 19 χρόνια. Συνέτριψε τους Νικαιώτες με 4-1 στην «OPAP Arena» και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας

Η ΑΕΚ με τον κόσμο να δίνει ώθηση, κυνήγησε ένα γρήγορο γκολ και τα κατάφερε αφού μόλις στο 6’ ο Γκατσίνοβιτς με σουτ άνοιξε το σκορ. Οι παίκτες του Αλμέιδα πίεζαν ψηλά, ο Ιωνικός ήθελε να κυκλοφορήσει την μπάλα αλλά μέχρι το 30ο λεπτό δεν είχε καταφέρει να περάσει τη σέντρα!

Οι γηπεδούχοι είχαν ένταση στο παιχνίδι τους, πήγαιναν πρώτοι στην μπάλα, πίεζαν ψηλά, έκλεβαν μπάλες και έλεγχαν τον αγώνα απέναντι σε έναν Ιωνικό που μετά το 26’ και το 2-0 του Γκαρσία, κατάφερε να αλλάξεις 2-3 πάσες και να περάσει τη σέντρα.

Ο Στάνκοβιτς δεν ανησύχησε και ζήτημα είναι να έπιασε την μπάλα στα χέρια του στο πρώτο ημίχρονο και το σφύριγμα της λήξης για το πρώτο μέρος μάλλον ήταν…βάλσαμο για τους Νικαιώτες που δεν ήξεραν που πατούσαν και φυσικά έκαναν πολύ πιο εύκολο το έργο της ΑΕΚ που είχε ζωντάνια και ήθελε από ένα σημείο και μετά να ευχαριστήσει τον κόσμο της.

Η ΑΕΚ συνέχισε με την ίδια ένταση στην επανάληψη αλλά ο Ιωνικός είχε καλύτερο πρόσωπο, με τον Φαντιγκά να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει βοήθειες αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν στιγμές που άφηναν χώρους και οι γηπεδούχοι είχαν τη δυνατότητα να βγάλουν και κόντρα μπάλες.

Στο 58' μάλιστα είχε δοκάρι ο Πινέδα για το 3-0, που ήρθε από τον Αραούχο τέσσερα λεπτά μετά (η μπάλα κόντραρε και στον Αντούνες) ενώ στο 65' ο Γκατσίνοβιτς ξανά μετά τη σέντρα του Ελίασον έγραψε και το 4-0 μέσα σε αποθέωση από τους φίλους της ομάδας του Αλμέιδα.

Ακολούθησαν αρκετές αλλαγές και από τους δυο προπονητές αφού τα πάντα είχαν κριθεί και απλά όλοι περίμεναν το φινάλε για να μάθουμε το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Αυτό που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος ήταν η δίψα και το κυνήγι των παικτών της ΑΕΚ. Παρά το 4-0 πίεζαν και ήθελαν κι άλλα τέρματα στην πρώτη τους παρουσία στην «OPAP Arena». Η αλήθεια είναι πως είχε τις στιγμές της αλλά ο Χουτεσιώτης είπε όχι σε 2-3 περιπτώσεις και έτσι δεν ήρθε το πέμπτο γκολ.

Αντίθετα, ο Ελευθεριάδης στην τελευταία φάση του αγώνα με πλασέ μείωσε σε 4-1 για τον Ιωνικό.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς – Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι – Ελίασον (70’ Άμραμπατ), Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (82’ Γαλανόπουλος), Πινέδα (70’ Μάνταλος) – Γκαρσία (70’ Τσούμπερ), Αραούχο (87’ Κοσίδης)

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης – Ρομαό, Αντούνες (67’ Μίλο), Τσιριγώτης (87’ Σάκιτς) – Μύγας, Τσίμπσαχ (46’ Φαντιγκά), Κάνιας, Λοβέρα, Βαλεριάνος – Οφόσου (67’ Ελευθεριάδης), Νίκος Ιωαννίδης (67’ Μάντζης)

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 1: