Πέμπτη 20 Οκτωβρίου 2022

Πρόκριση στο… ρελαντί η ΑΕΚ στους "16" 2 - 0 τον ΠΑΣ Γιάννινα

ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Με άνεση και rotation στους «16»

Την πρόκριση της στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδος εξασφάλισε η ΑΕΚ. Η “Ένωση”, έκανε το 3/3 στην “OPAP Arena”, επικρατώντας του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0. Σκόρερ της αναμέτρησης οι Κοσίδης και Μάνταλος.

Με την αύρα που της δίνει η Ν. Φιλαδέλφεια μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ, η οποία κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο έκτο λεπτό. Ο Αραούχο έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο γκολκίπερ του ΠΑΣ επιχείρησε να αποκρούσει αλλά

απομάκρυνε μπροστά του τη μπάλα και ο Κοσίδης που κυνήγησε τη φάση σκόραρε από κοντά. Στο 22′ η “Ένωση” έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-0. Ο Χατζισαφί έβγαλε μία ωραία σέντρα, ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Αθανασίου απέκρουσε ενστικτωδώς. 9′ αργότερα, ήρθε η ώρα του Σέρχιο Αραούχο να απειλήσει. Με σουτ έξω από την περιοχή, ο Αργεντίνος δεν κατάφερε να κερδίσει τον Αθανασίου, που απομάκρυνε με τα πόδια. Μετά το πρώτο 45λεπτο, ο ΠΑΣ δεν κατάφερε να δημιουργήσει προβλήματα στην ΑΕΚ.

Νωθρό, ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου για τις δύο ομάδες, οι οποίες δεν είχαν φάση στο πρώτο τέταρτο. Η ομάδα του Αλμέιδα, είχε την κατοχή, χωρίς όμως να είναι ουσιαστική στο παιχνίδι της. Στο 64′ ο ΠΑΣ απείλησε, με τον Ριένστρα να δοκιμάζει τα πόδια του έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Στάνκοβιτς. Οι Γιαννιώτες ωστόσο δεν έμειναν εκεί. Ένα λεπτό αργότερα, πραγματοποίησαν και την πρώτη τους τελική εντός στόχου. Ο Ροσέρο μπήκε από τα δεξιά, έκανε το σουτ με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να μπλοκάρει τη μπάλα σταθερά στην αριστερή του γωνία. Ενώ το μομέντουμ έδειχνε να είναι με τον ΠΑΣ, η “‘Ενωση” με ατομική ενέργεια του Έλιασον, κέρδισε πέναλτι με τον Μάνταλο να ευστοχεί και να διαμορφώνει το 2-0. Στο 74′ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 3-0. Ο Κώστας Γαλανόπουλος δοκίμασε τα πόδια του έξω από την περιοχή, αλλά ο Αθανασίου κατάφερε να αποκρούσει. Οι “κιτρινόμαυροι”, ασκούσαν πίεση για να διευρύνουν το προβάδισμα τους. Ο Αραούχο βρέθηκε σε θέση βολής έξω από την περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα μετά από μια ωραία επίθεση της ΑΕΚ έπιασε το σουτ αλλά ο Αθανασίου με εντυπωσιακή επέμβαση του είπε όχι. Στο 90’+2’ η ομάδα του Αλμέιδα άγγιξε το γκολ, αλλά ο Αθανασίο

ΑΕΛ – Λεβαδειακός 1-2

Καλαμάτα – Παναιτωλικός 2-2 (4-3 πεν.)

Καλλιθέα – Βέροια 1-0

Πανσερραϊκός – Παναχαϊκή 5-2 (παρ.)

Αλμωπός Αριδαίας – Λαμία 0-2

Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 1-3 (παρ.)

Κηφισιά – ΟΦΗ 1-0

Ιωνικός Ιωνίας – Απόλλων Παραλιμνίου 0-4