Τετάρτη 16 Μαρτίου 2022

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 76-81: Τεράστια νίκη του Θρύλου στην Λεωφόρο

Θρυλική… νίκη με καρδιά πρωταθλητή. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει με 76-81 στο εξ αναβολής ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ γυναικών, και να στείλει μήνυμα υπεροχής, με τις ερυθρόλευκες να είναι πλέον το «ακλόνητο» φαβορί για τον τίτλο.

Έτσι μετά την νίκη στον πρώτο γύρο στην σάλα του ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 απέναντι στον Παναθηναϊκό  και απέκτησε σαφές προβάδισμα εν όψει της συνέχειας.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν πίσω στο σκορ για… σχεδόν 30’, αλλά μια εκπληκτική 4η περίοδος έφερε τον Ολυμπιακό σε θέση νικητή και τον οδήγησε σε μια σημαντική νίκη.

Ο Ολυμπιακός είχε σε σπουδαία μέρα τις Σταμάτη, Νικολοπούλου, ενώ πολύ καθοριστική ήταν η Σπυριδοπούλου με επτά συνεχόμενους πόντους, καθώς έκανε το 61-60…61-67! Σημαντικές λύσεις έδωσε και η γραμμή των ψηλών του Ολυμπιακού, με Πλουφ, Χάμπλιν και Βίτολα να έχουν πολύ καλή απόδοση.

Και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά, προκειμένου να αναλάβουν τα ηνία της αναμέτρησης. Το γκολ φάουλ της Χόλμς έφερε το Παναθηναϊκό μπροστά με 3-0, ωστόσο με συνεχόμενους πόντους της Πλουφ ο Ολυμπιακός, προηγήθηκε με 3-5.

Η Λύμουρα ισοφάρισε σε 5-5, με τον Ολυμπιακό να «τρέχει» ένα σερί 4-0 με Σταμάτη και Βίτολα και να παίρνει προβάδισμα με 5-9. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με Χολμς και Φιτζέραλντ και ισοφάρισε σε 9-9.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με τις πράσινες να προηγούνται με 17-15 στο πρώτο δεκάλεπτο. Χατζηνικολάου και Φιτζέραλντ έδωσαν το +6 στον Παναθηναϊκό, με 21-15, ο οποίος Παναθηναϊκός είδε τις ψηλές του να γεμίζουν με φάουλ, καθώς η Κάιζερ είχε τρία και η Ριντ δύο.

Στην συνέχεια το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε με τις «πράσινες» να έχουν το προβάδισμα με τις Ριντ και Φίρτελαντ να σκοράρουν κλείνοντας το πρώτο μέρος στο +5 36-31.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ιδιο ρυθμό, Φιτζέραλντ και Κάιζερ έκαναν το 44-36 για τον Παναθηναϊκό, με την Τόλφρι να απαντάει με τρίποντο και να κάνει το 44-39, με το πρώτο της καλάθι στο παιχνίδι. Η Βίτολα μείωσε σε 44-41, με τις Φιτζέραλντ και Νικολοπούλου να κάνουν το 46-43.

Η Νικολοπούλου ήταν… ζεστή και συνέχισε να εκτελεί παίρνοντας την «σκυτάλη» από την Εβίνα Σταμάτη και παρότη το τριφύλλι κατάφερε να προγηθεί και με +8 44-36 η Νικολοπούλου ήταν ο λόγος που η ομάδα του Μάρτιν Ζίμπαρτς να μειώσει στον πόντο (57-56 στο 30′).

Στην τέταρτη περίοδο οι… ερυθρόλευκες πάτησαν… γκάζι και με την ψυχολογία των πρασίνων να είναι εύθραυστη, δεδομένου ότι η διαφορά είχε εξανεμιστεί, η Άννα Σπυριδοπούλου πήρε την επιθετική μπαγκέτα για τον Ολυμπιακό έκανε τη διαφορά. Με επτά διαδοχικούς δικούς της πόντους, οι φιλοξενούμενες έφεραν τα πάνω κάτω κι έφτασαν μέχρι το +6 (61-67) με πέντε λεπτά για το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο δεν είχε τις λύσεις, με τις Σεκόια Χολμς και Φεϊόντα Φιτστζέραλντ να παίρνουν ατομικές προσπάθειες, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για το τριφύλλι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 36-31, 57-56, 76-81.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 16 (6/16 δίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φιτστζέραλντ 20 (7/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Λύμουρα 11 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κωτούλα, Μπουντούρη, Χολμς 18 (6/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Χατζηνικολάου 9 (2), Κάιζερ 2 (4 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόλφρι 3 (1), Σταμολάμπρου 4 (1/7 σουτ, 1/2 βολές), Σταμάτη 19 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Σπυριδοπούλου 9 (1), Νικολοπούλου 16 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Δίελα, Βιτόλα 12 (6/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Χάμπλιν 8 (4/5 δίποντα).