Κυριακή 2 Ιανουαρίου 2022

Τσέλσι-Λίβερπουλ: Ματσάρα στο Λονδίνο με νικήτρια την… Μάντσεστερ Σίτι

Τσέλσι-Λίβερπουλ: Ματσάρα στο Λονδίνο με νικήτρια την... Μάντσεστερ Σίτι

Ένα τρομερό ματς έλαβε χώρα στο Στάμφορντ Μπρίτζ του Λονδίνου, όπου Τσέλσι και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους «κόκκινους» με τον Σαντιό Μανέ να σκοράρει με σουτ στο 9ο λεπτό μετά από λάθος του Τσαλόμπα. Στο 26′ ο Μοχάμεντ Σαλάχ έβαλε και δεύτερο γκολ για τη Λίβερπουλ με όμορφο πλασέ στην κλειστή γωνία του Εντουάρ Μεντί.

Ωστόσο, η Τσέλσι ξύπνησε στη συνέχεια και σκόραρε δις πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Στο 42′ ο Ματέο Κόβασιτς πέτυχε το 1-2 με εξαιρετικό βολέ στο «γάμμα», ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα (στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου) οι «μπλε» ισοφάρισαν με τον Κρίστιαν Πούλισικ, μετά από ασίστ του Νγκολό Καντέ.

Ο Κώστας Τσιμίκας αγωνίστηκε σε ολόκληρο το ματς, ενώ είχε και μία φάση για γκολ στο 68′, με την προσπάθειά του να περνάει άουτ.

Με την ισοπαλία στο ματς Τσέλσι-Λίβερπουλ, η Μάντσεστερ Σίτι αποκτά σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της Πρέμιερ Λιγκ, βρισκόμενη στο +10 από τη δεύτερη Τσέλσι.