Σάββατο 17 Απριλίου 2021

Super League 1: Συνεχίζεται το «θρίλερ» της παραμονής

ΟΦΗ - Ατρόμητος 1-1: Ο Χριστοδουλόπουλος... ξέρανε τους Ηρακλειώτες στο 93' (Highlights)!

Η νίκη του Παναιτωλικού κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης με 1-0  έδωσε νέο ενδιαφέρον στη βαθμολογία των play out της Super League 1, καθώς προσπέρασε στην ΑΕΛ στην προτελευταία θέση.

Tην ευκαιρία να πάριε μία πολύτιμη νίκη έχασε ο ΟΦΗ κόντρα στον Ατρόμητο για την τέταρτη αγωνιστική των play out του πρωταθλήματος. Οι Περιστεριώτες ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις σε 1-1 και παράμειναν σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, εν αντιθέσει με τους Κρητικούς.

Ο Νίκος Νιόπλιας είχε χαρακτηρίσει την αναμέτρηση με τον Ατρόμητο ματς της χρονιάς κι ο ΟΦΗ είχε τους τρεις υπερπολύτιμους πόντους στο «σακούλι» του ώστε να πετύχει τον στόχο της παραμονής ως το 93' όταν προηγείτο με 1-0.

Ωστόσο οι Ηρακλειώτες που σκόραραν (68') χάρη σε πέναλτι που καταλογίστηκε (μέσω της χρήσης VAR) για χέρι του Σάλομον και το αξιοποίησε ο Ντε Γκουζμάν δεν κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη νίκη τους στα πλέι άουτ ελέω Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου!

Ο έμπειρος επιθετικός με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι από σέντρα μια ακόμη αλλαγής του Παντελίδη (Ραμπέγιο) διαμόρφωσε το τελικό 1-1 σ' εκείνο το χρονικό σημείο.

Το ματς ήταν μοιρασμένο. Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι.

Τους ακυρώθηκε (44'), με την χρήση της τεχνολογίας, τέρμα του Μουνίθ για οριακό οφσάιντ του δημιουργού Μανούσου, ενώ ο Βάτερμαν σταμάτησεΓιακουμάκη και Γκαλβάο

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν προηγήθηκαν αλλά γύρισαν πίσω μαζικά και το πλήρωσαν...

Παρότι έμειναν για 4ο ματς αήττητοι (1 ν. - 3 ισοπ.) είναι σ' απόσταση βολής από τις τελευταίες δύο θέσεις την ίδια στιγμή που οι Περιστεριώτες έμειναν χωρίες επιτυχία για 11ο ματς έχοντας συγκομιδή 5 πόντων.