Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου 2021

Τεράστια νίκης σωτηρίας της Λαμίας στη Λάρισα επι της ΑΕΛ που πλέον είναι φάτσα με τον υποβιβασμό.

ΑΕΛ - Λαμία 0-1: «Σωτήριος» Αραμπούλι για τους Φθιώτες!-highlights

Η Λαμία ήταν τελικά η μεγάλη νικήτρια στον πρόωρο «τελικό παραμονής» του Αλκαζάρ απέναντι στη γηπεδούχο ΑΕΛ, καθώς έφυγε από τη Θεσσαλία με ένα τεράστιο διπλό, στην προσπάθεια εξασφάλισης της παραμονής στην κατηγορία.

Το τελικό 0-1 μάλλον κολακεύει τους γηπεδούχους, καθώς η ομάδα της Φθιώτιδας ήταν καλύτερο σχεδόν σε ολόκληρο το 90λεπτο, χάνοντας αρκετές κλασικές ευκαιρίες προκειμένου να μεγαλώσει υπέρ της τον δείκτη του σκορ.

Χρυσός σκόρερ του αγώνα ο Μπατσάνα Αραμπούλι, ο οποίος σκόραρε με

κεφαλιά-δυναμίτη στο 41' και βρέθηκε αρκετές ακόμη στιγμές σε θέση βολής για τους νικητές.

Στον αντίποδα, η ΑΕΛ είχε ένα καλό τέταρτο στην επανάληψη (55'-70') και θα μπορούσε κι αυτή να είχε πετύχει ένα τέρμα, όμως στη... σούμα της αναμέτρησης δεν δικαιούτο κάτι περισσότερο, λυγίζοντας απέναντι σε έναν εμφανώς ανώτερο αντίπαλο.

Με τη νίκη αυτή η Λαμία έφτασε τους 18 βαθμούς ξεπερνώντας τον Παναιτωλικό στη βαθμολογία και αυξάνοντας κατακόρυφα τις ελπίδες παραμονής της, ενώ η ΑΕΛ βρίσκεται πλέον κατάφατσα με τον υποβιβασμό, ούσα ουραγός και χωρίς εντός έδρας νίκη σε 11 παιχνίδια...

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι – Ζίζιτς Χουσίνο Μιχαήλ – Καρανίκας (46’ Νικολιάς) Γκράουρ Κολομπίνο (89’ Σπαρβ) Στίφλερ (63’ Ντουρμισάι) Μπεν Χατίρα – Ακούνια Μουκάντζο (76’ Πινακάς).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί – Σκόνδρας Αντέτζο Τζανετόπουλος Ορτέγκα – Μπεχαράνο Τζανδάρης – Μπα (69’ Γκαζαριάν) Καραμάνος (88’ Μπιάρνασον) Ντέλετιτς (88’ Μάντζρεκαρ) – Αραμπούλιv