Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2021

Άρης-Ατρόμητος 3-0: Ξανά δεύτερος, με «ξανθούς» και Σίλβα!

Δίχως να κάνει εντυπωσιακό ματς, ο Άρης πήρε εντυπωσιακή νίκη και επέστρεψε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Επικράτησε με 3-0 του Ατρόμητου, εκμεταλλεύτηκε την ήττα του ΠΑΟΚ στην Τρίπολη και τώρα περιμένει με «αέρα» τον Ολυμπιακό στον επαναληπτικό για το Κύπελλο την ερχόμενη Πέμπτη (4/3).

Η ομάδα του Ακη Μάντζιου ήταν πολύ αποτελεσματική και έφτασε στην επιτυχία

με τρία γκολ, το ένα ωραιότερο από το άλλο! Με τον Γκάνεα στο πρώτο ημίχρονο και τους Σάσα, Σίλβα στην επανάληψη. Απολύτως δίκαιη επικράτηση, καθώς αμυντικά οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τον Ατρόμητο να απειλήσει, ενώ ο Άρης έσπασε και μια αρνητική παράδοση απέναντι στους Περιστεριώτες. Καθώς στη Θεσσαλονίκη ο Άρης είχε να νικήσει τον Ατρόμητο από το 2010!

Ο Άρης μπήκε από την αρχή δυνατά στο ματς και πίεσε κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τον δραστήριο Μπρούνο και τον Σούντγκρεν. Με τον Βραζιλιάνο (που έκανε ντεμπούτο ως βασικός, όπως και ο Μήτρογλου) να έχει την καλύτερη στιγμή στο 11΄με ένα άστοχο σουτ από καλή θέση. Ο Σάββας Παντελίδης αναγκάστηκε να αλλάξει θέσεις στους εξτρέμ για καλύτερη άμυνα από την πλευρά, αλλά είδε τον Ατρόμητο να δέχεται το γκολ από την... απέναντι. Στο 22΄ο Κριστιάν Γκάνεα έπιασε ένα απίστευτο «ξερό» αριστερό σουτ και πέτυχε ένα υπέροχο γκολ μακριά από την περιοχή ανοίγοντας το σκορ και αξιοποιώντας την υπεροχή της ομάδας του. Ο Θεοδωράκης (που έπαιξε για πρώτη φορά φέτος) ήταν αδύνατο να αντιδράσει.

Ο Ατρόμητος δεν μπορούσε να απειλήσει, έχοντας ως αντίδραση ένα βιαστικό σουτ του Νταβιώτη στο 24΄. Με αρκετά προβλήματα στη μετάβαση της μπάλας προς την περιοχή του Κουέστα. Μετά το γκολ του Ρουμάνου μπακ, ο Άρης δεν είχε τον ίδιο καλό ρυθμό και οι ευκαιρίες του ήταν λίγες και όχι επικίνδυνες (με Μήτρογλου και Σάσα), κάτι που προκάλεσε αντιδράσεις και παρατηρήσεις από τον Μάντζιο. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν την ισοφάριση, αλλά τα σουτ των Αγκάγιεφ και Νάτσου δεν βρήκαν στόχο.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Σάββας Παντελίδης άλλαξε σέντερ φορ, αλλά ο Άρης απείλησε πρώτος με σουτ του Μπερτόλιο εκτός εστίας από εκτέλεση κόρνερ στο 48΄. Και με τον Γκάμα στο 51΄, ο οποίος έκλεψε από τον Μουνίθ, προχώρησε αλλά σούταρε άστοχα. Σε ένα ματς που εξελισσόταν χωρίς ρυθμό, αλλά με τον Άρη να το ελέγχει δίχως ιδιαίτερα προβλήματα.

Και στο 65΄ήρθε το 2-0. Με τον Γκάνεα να κάνει εξαιρετική σέντρα από αριστερά και τον Λούκας Σάσα να μπαίνει γρήγορα στην περιοχή και με πολύ δύσκολη κεφαλιά να εκτελεί τον Θεοδωράκη. Πάνω που ο Μάντζιος είχε κάνει τις πρώτες αλλαγές του και ο Παντελίδης δεν πρόλαβε να κάνει τις δικές του για να κυνηγήσει την ισοφάριση! Ενώ λίγο αργότερα αναγκάστηκε να αλλάξει ξανά φορ, καθώς ο Κουτσόπουλος που είχε περάσει αλλαγή υπέστη τράβηγμα και αποχώρησε.

Για τον Άρη το πράγμα είχε γίνει πια πολύ απλό, με συνέπεια να βρίσκει άνετα χώρους στην «κόντρα« και να φτάνει σε ένα τρίτο γκολ. Με σκόρερ τον Σάντε Σίλβα στο 80΄, ο οποίος έκανε την μπαλιά στον Μάνο, ξαναπήρε την πάσα από τον συμπαίκτη του και σούταρε ψηλά στην εστία του Θεοδωράκη για το 3-0.

Ο Άρης είχε κι άλλες ευκαιρίες με Μάνο, Σίλβα και Μαντσίνι, αλλά είχε ήδη κάνει τη δουλειά και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο με κορυφαίους τους Γκάνεα και Σάσα. Ενώ από τον Ατρόμητο που ήταν λίγος επιθετικά, καλύτεροι ήταν οι μέσοι Χαρίσης και Νάτσος.

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν (79΄Σάκιτς), Γκάνεα, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάσα (79΄Κάτσε), Τζέγκο, Μπερτόλιο (64΄Μαντσίνι), Γκάμα, Μπρούνο (69΄Σάντε Σίλβα), Μήτρογλου (64΄Μάνος)

Ατρόμητος: Θεοδωράκης, Γκάλο (74΄Ούμπιδες), Γούτας, Γκαλβάο, Τομάσεβιτς, Νάτσος, Χαρίσης, Μουνίθ, Νταβιώτης (66΄Ραμπέγιο), Αγκάγιεφ (66΄Χριστοδουλόπουλος), Εντομβόνγι (46΄Κωτσόπουλος -68 λ.τ. Μάτιτς)