Πέμπτη 6 Αυγούστου 2020

Europa League: Η Σεβίλη «πάτησε» τη Ρόμα (2-0) και περιμένει…

Μόνο… ντέρμπι δεν ήταν εντέλει το πολυαναμενόμενο παιχνίδι της Σεβίλης με τη Ρόμα, στο νοκ-άουτ ματς των «16» του Europa League, καθώς οι Ανδαλουσιάνοι εκαναν ότι ήθελαν τους Ιταλούς, φτάνοντας από το πρώτο ημίχρονο σε ένα άνετο 2-0, που τους οδήγησε στο Final-8.

Στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο «Schauinsland-Reisen-Arena» του Ντούισμπουργκ, η ισπανική ομάδα εμφανίστηκε πολύ πιο έτοιμη κι αποφασισμένη

για την πρόκριση κι έβαλε τις βάσεις από το πρώτο 45λεπτο με τα γκολ των Ρεγκιλόν (22′) και Εν Νεσίρι (44′). Οι Σεβιγιάνοι μάλιστα (που περιμένουν στον προημιτελικό τον νικητή του ζευγαριού Γουλβς-Ολυμπιακός) θα μπορούσαν να έχουν δώσει διαστάσεις… θριάμβου στη νίκη τους, όμως ο Κουντέ στο 12′ και ο Μπανέγα στο 90′ σημάδεψαν τα δοκάρια. Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Μαντσίνι της Ρόμα.

Την ίδια ώρα στο Λεβαρκούζεν, η Μπάγερ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στους Ρέιντζερς και με τη δεύτερη νίκη της (αυτή τη φορά με 1-0, με γκολ του Ντιαμπί), «σφράγισε» την παρουσία της στο Final-8.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων ρεβάνς της φάσης των «16» του Europa League έχουν ως εξής (σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αγώνων):

Σαχτάρ (Ουκρανία) – Βόλφσμπουργκ (Γερμανία) 3-0 (89′, 90’+3′ Μοράες, 90’+1′ Σόλομον)

Α’ αγ. 2-1: Προκρίθηκε η Σαχτάρ με συνολικό σκορ 5-1

Κοπεγχάγη (Δανία) – Μπασακσεχίρ (Τουρκία) 3-0 (4′, 52′ πέν. Γουίντ, 62′ Φαλκ) Α’ αγ. 0-1: Προκρίθηκε η Κοπεγχάγη με συνολικό σκορ 3-1

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία) – Λίντσερ (Αυστρία) 2-1 (57′ Λίνγκαρντ, 88′ Μαρσιάλ – 55′ Βιέζινγκερ) Α’ αγ. 5-0: Προκρίθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με συνολικό σκορ 7-1

Λεβερκούζεν (Γερμανία) – Ρέιντζερς (Σκωτία) 1-0 (51′ Ντιαμπί) Α’ αγ. 3-1: Προκρίθηκε η Λεβερκούζεν με συνολικό σκορ 4-1

Βασιλεία (Ελβετία) – Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία) 22:00 (3-0)

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των μονών νοκ-άουτ αγώνων των «16» του Europa League, είναι τα ακόλουθα:

Ίντερ (Ιταλία) – Χετάφε (Ισπανία) 2-0 (33′ Λουκάκου, 83′ Έρικσεν) Προκρίθηκε η Ίντερ στο Final-8 με σκορ 2-0

Σεβίλη (Ισπανία) – Ρόμα (Ιταλία) 2-0 (22′ Ρεγκιλόν, 44′ Εν Νεσίρι) Προκρίθηκε η Σεβίλη στο Final-8 με σκορ 2-0