Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018

Ο Ολυμπιακός έμεινε πρώτος, νίκες για ΠΑΟΚ και Λαμία

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε τον ΠΑΟΚ να χαρεί την πρώτη θέση πάνω από μερικές ώρες, καθώς, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, με γκολ των Ανσαριφάρντ στο 26ο (πέναλτι), 57ο και Φορτούνη στο 70ό λεπτό νίκησε 3-0 την Ξάνθη στο «Γ. Καραϊσκάκης» και ξαναπέρασε στην κορυφή, με ένα βαθμό διαφορά από τον «Δικέφαλο» και τρεις από την ΑΕΚ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας (80΄ Ζιλέ), Ένχελς, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό (72΄ Ανδρούτσος), Ταχτσίδης, Φορτούνης, Μιραλάς (84΄ Σεμπά), Πάρδο, Ανσαριφάρντ.
ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς):
 Ζίβκοβιτς, Ντε Λούκας, Φλίσκας, Τριάδης (62΄ Σιλά), Κασάδο, Γέντρισεκ, Μελιόπουλος, Σβάρνας, Καμαρά (74΄ Λισγάρας), Φασίδης (87΄ Σουλεϊμάν), Ντουρίτσκοβιτς.

======
Στη 2η θέση ο ΠΑΟΚ που νίκησε εύκολα με 3-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στην Τούμπα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν σαφώς ανώτερη από τον αντίπαλο της και πήρε τα νίκη με τα γκολ των Μακ (27'), Κονέ (45'+-αυτογκόλ) και Πρίγιοβιτς (90'+). Να σημειωθεί πως ο Απόλλωνας αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ναδάλες, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στο 84ο λεπτό.
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Τσίμιροτ, Μαουρίσιο (87' Σάκχοφ), Κάμπος (77' Λημνιός), Πέλκας (82' Ελ Καντουρί), Μακ, Πρίγιοβιτς.
Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Χουάντερσον, Στάθης, Ζησόπουλος, Μπαρτολίνι, Κούρος (66' Χουάρες), Κοντοές, Τσουκαλάς (74' Μενδρινός), Κονέ, Ναδάλες, Ντεβέσα (81' Αλίβοντιτς), Αλμπάνης.
=======
Ισόπαλο έληξε το ματς στους Ζωσιμάδες, όπου ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, ενώ το σκορ στο 87΄ ήταν 0-1 με πέναλτι του Ντάουντα από το 71ο λεπτό.
Ο Κόντε στο 87΄ και ο Μπέρτρα στο 89΄ υπέγραψαν τη μεγάλη ανατροπή για τους γηπεδούχους, όμως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει ακόμα και στο 90΄ ο Καρασαλίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-2.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Γιάκος, Μανθάτης, Αποστολόπουλος, Βιντάλ (79΄ Μπερτρά), Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς, Λίλα (63΄ Χαλκιαδάκης), Κόντε.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι):
 Γιαννιώτης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Σάκιτς, Βασιλακάκης, Μάντσον, Ντιγκινί, Ντάουντα (79΄ Βασιλείου), Μπουσούλατζιτς, Ούμπιντες (82΄ Καρασαλίδης).
=======
Με γκολ του Αλέξανδρου Καραγιάννη στο 72ο λεπτό, η Λαμία πήρε νίκη από χρυσάφι απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, του οποίου επιβλήθηκε 1-0 στην έδρα της και βελτίωσε σημαντικά τη βαθμολογική θέση της.
ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Όμο, Ορτέγκα (67΄ Καραγιάννης), Μπλάζιτς, Πίτι (58΄ Ακόστα), Βάντερσον (80΄ Κουτρομάνος), Μπούντνικ
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης):
 Αθανασιάδης, Μπέρτος (75΄ Γκοντό), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Τσιλιανίδης, Τόνσο, Ντούντου (81΄ Μαντιντά), Ισνάλντο (46΄ Κώτσιρας),
==========
Απίστευτο ματς στους «Ζωσιμάδες» για τη 18η αγωνιστική της Super League, όπου ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, ενώ το σκορ στο 87΄ ήταν 0-1 με πέναλτι του Ντάουντα από το 71ο λεπτό.