Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2017

Νίκες για Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στο Κύπελλο

Ο Παναθηναϊκός νίκησε για δεύτερο σερί αγώνα, αυτή τη φορά στην πρεμιέρα του Κυπέλλου Ελλαδος, όπου επιβλήθηκε με 2-0 της Λάρισας Χωρίς να εντυπωσιάσει σε ένα ακόμη ματς το συγκρότημα του Μαρίνου Ουζουνίδη πήρε το προβάδισμα στο 18΄ με το γκολ του Τσάβες μετά από ατομική προσπάθεια και το δυνατό σουτ του Αργεντινού στη γωνία του Μπόζοβιτς.
Η ΑΕΛ, σε σχέση με τα προηγούμενα ματς, έδειξε σαφώς καλύτερο πρόσωπο και στάθηκε άτυχη στο δεύτερο μέρος με τα δύο δοκάρια που είχε, αρχικά στο 68΄ με το απευθείας φάουλ του Γουάλας
(οριζόντιο) και λίγα λεπτά μετά (80΄) με τη σέντρα σουτ του Περόνε που έστειλε τη μπάλα στην αριστερή δοκό του Διούδη.
Στο 89΄ οι «πράσινοι» ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Χατζηγιοβάνη, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Μολίνς σταμάτησε στο δοκάρι του Μπόζοβιτς. Ο Μολίνς, πάντως, κατάφερε να σκοράρει στις καθυστερήσεις με σουτ μέσα από την περιοχή (2-0).

* Την ώρα που και η ΑΕΚ έμπαινε με το δεξί στον θεσμό, νικόντας με 2-0 τη Λαμία στη Ριζούπολη. Το ματς διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών και τα γκολ πέτυχαν οι Χριστοδουλόπουλος (49΄ πέναλτι) και Μάνταλος (80΄).

* Με νίκη συνδύασε ο ΠΑΟΚ την πρεμιέρα του στο Κύπελλο νικώντας στο άδειο Καυτανζόγλειο τον Λεβαδειακό με 2-1. Ο «δικέφαλος του Βορρά» ξεκίνησε επιθετικά και 39΄ έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Πέλκας αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, όμως, ο νεαρός μέσος άνοιξε το σκορ με ωραίο γυριστο σουτ μετά από σέντρα του Λημνιού.
Ο Λεβαδειακός ξεκίνησε με αλλαγή και γκολ στην επανάληψη. Ο Ζαραδούκας πήρε την θέση του Καραχάλιου αλλά η αλλαγή αυτή δεν ήταν το αίτιο της γρήγορης ισοφάρισης που έγινε με γκολ του Γιακουμάκη στο 46' με ωραίο δυνατό σουτ.
Ο ΠΑΟΚ διατήρησε την εδαφική υπέροχή και μετά την ισοφάριση, είχε ρυθμό, όχι όμως όπως στο πρώτο ημίχρονο. Τελικά στο 70΄ σημείωσε το δεύτερο γκολ με ωραίο δυνατό σουτ του Σάκχοφ.

* Με νίκη άρχισε η Παναχαϊκή τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Ελλάδας, καθώς επιβλήθηκε 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας στην Αγυιά, σε αναμέτρηση για την πρεμιέρα του 8ου ομίλου της διοργάνωσης. Το γκολ που χάρισε το «τρίποντο» στους Αχαιούς σημείωσε ο Ελευθεριάδης με πέναλτι στο 79΄.