Τρίτη 25 Ιουλίου 2017

Νίκη - μισή πρόκριση ο Ολυμπιακός "καταιγίδα" στο Βελιγράδι , με Big Μπεν και Εμενίκε!

Με... Big Μπεν και Εμενίκε 3-1 στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
Με αποκάλυψη τον Μπεν, που «σκότωσε» την Παρτιζάν μέσα στο Βελιγράδι σκοράροντας δις (6΄, 56΄), ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από τη Σερβία με 3-1 (10΄ Ταβάμπα - 90΄+ Εμενίκε τα άλλα γκολ) και έχει πια τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League, ενόψει της ρεβάνς στις 2 Αυγούστου στο «Γ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 1-1. Οι «ερυθρόλευκοι» αιφνιδίασαν τους Σέρβους στο 6΄, όταν ο Μπεν έκλεψε την μπάλα, την άλλαξε με τον Μάριν και νίκησε τον Κλιάιτς, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα η Παρτιζάν ισοφάρισε: ο Γιάνκοβιτς γύρισε την μπάλα από δεξιά, ο Ταβάμπα έκανε την προβολή και η μπάλα κόντραρε στον Καπίνο, που είχε πέσει στα πόδια του και κατέληξε στα
Παραδόξως, όμως, παρά το γρήγορο ρυθμό άλλη φάση στο πρώτο μέρος δεν καταγράφηκε. Ο Ολυμπιακός έλεγχε το παιχνίδι, όμως από το 25΄ και ύστερα οι Σέρβοι πίεσαν αρκετά και οδήγησαν τους αντίπαλους μέσους σε αρκετά «πουλήματα» της μπάλας και κακή κυκλοφορία, αλλά χωρίς να μπορέσουν να δημιουργήσουν κάτι
Ο Ολυμπιακός μπήκε το ίδιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να αιφνιδιάσει ξανά την Παρτιζάν και τα κατάφερε με ένα καταπληκτικό γκολ, πάλι από τον Μπεν, στο 56ο λεπτό: ο επιθετικός από τις Κομόρες έκανε τις προσποιήσεις από δεξιά στην περιοχή και με έξοχο αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία. Τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους έδωσε ο Εμενίκε (είχε μπει στη θέση του Μπεν!) στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, από έξοχη πάσα του Φιγκέιρας, διαμορφώνοντας το τελικό
Να σημειωθεί ότι ο Φορτούνης ένιωσε στομαχικές ενοχλήσεις στη διάρκεια της προθέρμανσης και αποκλείστηκε από την αποστολή, ενώ στο ημίχρονο της αναμέτρησης δημιουργήθηκε ένταση στη φυσούνα μεταξύ των ποδοσφαιριστών, εξαιτίας των αντικειμένων που πετούσαν από την εξέδρα οπαδοί της Παρτιζάν στους παίκτες του