Πέμπτη 1 Ιουνίου 2017

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Πάλι απ' την αρχή! Πάλεψε χωρίς τον Σπανούλη, την Κυριακή στο ΣΕΦ για το 2-1

Πάλεψε χωρίς τον Σπανούλη, την Κυριακή στο ΣΕΦ για το 2-1
 Οι τελικοί στα... ίσα! Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-1 στη σειρά των τελικών της Stoiximan.gr Basket League. Ο Ολυμπιακός αν και παρατάχθηκε χωρίς τον ηγέτη του, Βασίλη Σπανούλη, πάλεψε και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Παναθηναϊκό με 84-80. Οι «πράσινοι» για μια ακόμα φορά βάρεσαν διπλάσιες βολές, με τον Ολυμπιακό να έχει 12/16 και τους γηπεδούχους  24/32…Οι δύο "αιώνιοι" ανανέωσαν το ραντεβού τους για την ερχόμενη Κυριακή (4/6, 21:00) στο ΣΕΦ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας με τον κόσμο στο πλευρό τους θα τα δώσουν όλα για να κάνουν το 2-1 στη σειρά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να βρει τα πατήματά του χωρίς τον ηγέτη του, Βασίλη Σπανούλη, , την ώρα που ο Παναθηναϊκός έδειξε να έχει υπομονή στο παιχνίδι του, ενώ ήταν εύστοχος από το τρίποντο. Παρά την πίεση των γηπεδούχων, οι “ερυθρόλευκοι” κρατήθηκαν κοντά στο σκορ και μάλιστα πήραν... κεφάλι 1:57' πριν τη λήξη του δεκαλέπτου με το τρίποντο του Γκριν (15-16). Οι γηπεδούχοι έδειξαν μπλοκαρισμένοι κι έτσι έκλεισαν την περίοδο στο -3 (17-20).
 Ο Ολυμπιακός συνέχισε να επιτίθεσαι με σχέδιο, στοχεύοντας κυρίως στον Παπανικολάου, την ώρα που το “τριφύλλι” έδειξε να παίρνει πόντους από ατομικές προσπάθειες και τις βολές του Παππά. 7 λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου όμως οι “πράσινοι” πέρασαν και πάλι μπροστά (28-27). οι “αιώνιοι” πήγαν... χέρι – χέρι μέχρι το 30-30, αλλά η άμυνα των “πρασίνων” και οι Τζέιμς και Ρίβερς βοήθησαν στο να “χτιστεί” ένα +5 (35-30). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου αντέδρασαν και αρχικά μείωσαν σε 35-33 με τον Παπαπέτρου και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 39-39 με τον Πρίντεζη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον  Καλάθη να διαμόρφωνει σε 41-39.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Γκριν μείωσε σε 43-42. Ο Πρίντεζης με δύο εύστοχες βολές έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Θρύλο (44-43) και στη συνέχεια ο Γκριν με τρίποντο έκανε το 48-46. Η «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια και ο Παναθηναϊκός με τον Μπουρούση,  “έχτισε” διαφορά 5 πόντων (55-50). Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν πόντους από Γκριν και Αγραβάνη αλλά οι “πράσινοι” είχαν καλές επιλογές, φόρτωσαν και τους αντιπάλους τους με φάουλ και έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (+6) στο 59-53 της τρίτης περιόδου.
Οι παίκτες του Σφαιρόπουλοι “φόρτωσαν” πολύ γρήγορα τους αντιπάλους τους με φάουλ και τα τρίποντα των Πρίντεζη και Γκριν έφεραν το ματς στον πόντο (64-63). τα “μεγάλα” καλάθια του Παππά όμως κράτησαν τη διαφορά στο +5 (68-63). Το ντέρμπι πήρε.. φωτιά με τα απανωτά μακρινά τρίποντα των δυο ομάδων, ο Παναθηναϊκός βρήκε τον “ήρωα” του στο πρόσωπο του Παππά (ο κακός Σίνγκλετον βρέθηκε στον πάγκο), αλλά τα επιθετικά “ερυθρόλευκα” ριμπάουντ και το τρίποντο του Πρίντεζη στα 55 δεύτερα πριν το φινάλε έφεραν το ντέρμπι στο καλάθι (78-76).Ο Τζέιμς στην επόμενη επίθεση έκανε το 80-76. Στην επίθεση του Ολυμπιακού τόσο ο Πρίντεζης όσο και Μπιρτς αστόχησαν και στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν φάουλ στον Καλάθη, ο οποίος έκανε το 82-76. Ο Μάντζαρης με λέι απ μείωσε σε 82-78, όμως, ο Παππάς σούταρε νέες βολές για το 84-78. Στη συνέχεια ο Γκριν πήρε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο και με 2/3 βολές διαμόρφωσε το τελικό 84-80.
Τα δεκάλεπτα: 17-20, 41-39, 59-53, 84-80
 Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ρίβερς 9 (1), Φελντέιν 6 (2), Μπουρούσης 12 (6 ρ.), Σίνγκλετον 9 (2), Καλάθης 8 (10 ρ. 3 ασ.), Τζέιμς 14, Φώτσης, Παππάς 16 (1), Γκιστ 2, Γκάμπριελ 8 (2).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ): Γκριν 21 (5/6 τρ.), Παπαπέτρου 3 (1), Μιλουτίνοφ 4, Μάντζαρης 9 (1 τρ., 6 ασ.), Πρίντεζης 15 (6 ρ., 5 ασ.), Μπιρτς 1, Γιανγκ 4, Γουότερς 2, Αγραβάνης 9 (1), Παπανικολάου 12.