Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2017

Νίκες των πρωτοπόρων στην Α΄ Κορινθίας , "Χ" το ντέρμπι στο Ξυλόκαστρο,

Εύκολο πέρασμα η Κόρινθος, 0-3 τη Θύελλα Πετρίου
Με νίκες στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής ημέρας, στο πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας Κορινθίας, συνέχισαν οι βασικοί πρωταγωνιστές στην υπόθεση τίτλου που οδηγεί στην Γ΄Εθνική.
Η δύο ομάδες της Κορίνθου  , που την Τετάρτη άφησαν "ανοικτούς λογαριασμούς" στο Κύπελλο, νίκησανμακριά από τις έδρες των με το "αγαπημένο τους" σκορ , 3 - 0. Η Κόρινθος ΄06 επικράτησε, στο Σοφικό, επί του Πανσολυγειακού, και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, όπως και ο ΠΑΣ Κόρινθος, στο "ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΕΦΑΣ, επί
 του Ισθμιακού.

Στο Κιάτο ο Πέλοπας σημείωσε μεγάλη νίκη με 4 - 0 επί του Παννεμεατικού και ακολουθεί την πρωτοπόρο ΄06 ,στο πόντο.
Το ντέρμπι της ημέρας στο Ξυλόκαστρου, ανάμεσα στον Ηρακλή  Ξυλοκάστρου με τον Πανκαμαριακό, ύστερα από συναρπαστικό αγώνα έμεινε στο 0 - 0.
Το ντέρμπι του Ξυλοκάστρου μεταδόθηκε ζωντανά ραδιοφωνικά από το "Greekradio web channel" και από τους "ΔΥΤΙΚΟΥΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟΥΣ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ", σε περιγραφή του Τάσου Μητσόπουλου.
Την ίδια ώρα στα Αθίκια, ο αντίπαλος του Ηρακλή στο Κύπελλο, Τενεάτης με ανατροπή νίκησε τον Αστέρα Δερβενίου με 3 - 1 ενδιαφέροντα αγώνα.

Στο σκορ πήρε προβάδισμα στο 38΄ο Αστέρας με τον Φώλια. Στην επανάληψη το ματς κόντεψε να τιναχθεί στον αέρα από ένταση που δημιουργήθηκε όταν οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι παίκτη του Αστέρα που ο διαιτητής ορθώς δεν έδωσε. Στο 78΄ ο Τενεάτης ισοφάρισε με το σκόρερ να βρίσκεται σε καταφανή θέση οφσάιτ γιά το οποίο υπήρξαν φοβερά παράπονα από πλευράς Αστέρα προς τον ένα επόπτη που χαρακτηρίζουν απαράδεκτο, με φυσικό επακόλουθο οι αναστατωμένοι  φιλοξενούμενοι να δεχτούν μέσα σε λίγα λεπτά άλλα δύο τέρματα.Τα τέρματα του Τενεάτη σημείωσαν ένα ο Τζαναβάρας και δύο  ο Παληός.
Στο Βέλο η Ελλάδα επικράτησε με 1 - 0 του  Ηρακλή Λεχαίου, ενώ ο Ολυμπιακός Άσσου με το 3 - 0 που σημείωσε επί του Ολυμπιακού Λουτρακίου, εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία, κάτι που για τους "ερυθρόλευκους " του Λουτρακίου θεωρείται αβέβαια.
Το σκορ της ημέρας σημείωσε η Θύελλα Πετρίου με νίκη σωτήρια και σκορ 6 - 0 επί του Ατρομήτου Χιλιομοδίου που όπως δείχνουν τα αποτελέσματα, από την νέα περίοδο, δεν θα ανήκει στην Α' κατηγορία....