Πέμπτη 4 Αυγούστου 2016

Ο ΠΑΟΚ έχασε την πρόκριση από τον Άγιαξ - Ηττήθηκε με 2-1 στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ έχασε ευκαιρίες και την πρόκριση από τον ΆγιαξΣτο Europa League θα συνεχίσει και ο άτυχος ΠΑΟΚ, την ευρωπαϊκή του πορεία , ο οποίος ηττήθηκε 1 - 2 από τον Άγιαξ στην Τούμπα στη ρεβάνς του Γ΄ προκριματικού γύρου του Champions League (1-1 το πρώτο παιχνίδι στο Άμστερνταμ) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο Αθανασιάδης έδωσε προβάδισμα στο «δικέφαλο του Βορρά» στο 4ο λεπτό, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κλάασεν με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Ο Ολλανδός «χτύπησε» ξανά στο 87΄ με σουτ, χαρίζοντας τη νίκη-πρόκριση στον «Αίαντα», ενώ ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι με τον Μυστακίδη στο 76'.