Παρασκευή 4 Μαρτίου 2016

«Θρυλική» πρόκριση στον τελικό για φουλ για την 6η κούπα! Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2 ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ ΣΕ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

«Θρυλική» πρόκριση στον τελικό για φουλ για την 6η κούπα!
Ο Ολυμπιακός συνέχισε το αήττητο σερί που έχει οικοδομήσει την τελευταία 5ετία στις αναμετρήσεις με τον Παναθηναϊκό στο κύπελλο και όπως και πριν μία εβδομάδα για το πρωτάθλημα, έτσι και στον ημιτελικό του φάιναλ-4 του 18ου κυπέλλου γυναικών επικράτησε με 3-2 σετ και προκρίθηκε στο τελικό της διοργάνωσης που θα γίνει το Σάββατο (5/3, 18.30) στο γυμναστήριο των Καμποχώρων Χίου.
Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό στο Final-4 της Χίου
Οι «πράσινες» παρότι βρέθηκαν να χάνουν 1-0 σετ, προηγήθηκαν με 2-1 σετ αλλά έμειναν από δυνάμεις στην επίθεση και ηττήθηκαν από έναν πληρέστερο και καλύτερο στο μπλοκ και επίθεση Ολυμπιακό που θα έχει την ευκαιρία να δικεδικήσει τον 6ο τίτλο κυπέλλου και μάλιστα συνεχόμενο κόντρα στο νικητή του Β΄ημιτελικού μεταξύ της ΑΕΚ και της Ηλιούπολης που θα ξεκινήσει στιε 21.00 απόψε.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με όπλο το μπλοκ πήρε προβάδισμα στο σκορ με 4-1, ενώ στο 8-5 ήρθε και σερί 4-0 με το σερβίς της Γιώτα για το 12-5. Η διαφορά διατηρήθηκε έως το τέλος και ο Ολυμπιακός έχοντας λύσεις στην επίθεση επικράτησε 25-18 για το 1-0 σετ.
Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο 2ο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε αρχικά 7-5, αλλά με τη Μόλναρ να πιέζει στο σερβίς οι ερυθρόλευκες έχασαν τον έλεγχο στο σερβις. Οι Μαλασάι, Τσβετάνοβιτς μπλοκαρίστηκαν και ο Παναθηναϊκός με δύο άσσους της Μόλναρ και συνολικό σερί 7-0 πέρασε μπροστά 12-7. Ο Παναθηναικός κράτησε τη διαφορά του +6 μέχρι το 23-17. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-20 αλλά η Μερτέκη έκανε το 25-20 και το 1-1 σετ.
Οι ερυθρόλευκες μπήκαν στο 3ο σετ με προβάδισμα 2-0 χάρις τα σερβίς της Χριστοδούλου αλλά ο Παναθηναϊκός καλύτερος σε υποδοχή και άμυνα - μπλοκ έκανε νέο εντυπωσιακό σερί 7-0 για το 11-6. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ, με άμυνες και εξαιρετικές φάσεις αλλά ο Παναθηναϊκός έβρισκε τις λύσεις για να κρατάει το προβάδισμα που έφτασε στο -2 με 19-17 ύστερα από μπλοκ της Γιώτα. Με μπλοκ Μερτέκη, Καβαδία στη Λαζάρεβιτς και διπλή μπαλιά της Λαζάρεβιτς ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +4 (21-17). Ο Ολυμπιακός μείωσε με μπλοκ της Μαλασάι 23-22 και ισοφάρισε με άσσο της Λαμπρούση (23-23). Με επίθεση της Τσίμα και νέο μπλοκ από Γκούζου - Μερτέκη σε Μαλασάι ο Παναθηναϊκός έκανε το 25-23 και το 2-1 .
Ο Ολυμπιακός απάντησε δυναμικά στο 4ο σετ με προβάδισμα 8-2 χάρις το σερβις αλλά και το μπλοκ με τη Μαλασάι και τη Λαζάρεβιτς να ανεβάζουν στροφές, ενώ η Λαμπρούση έβγαζε φοβερές άμυνες. Η μέγιστη διαφορά έφτασε στο +10 (16-6) με τον άσσο της Γιώτα και 20-9 με την υπέρβαση της Μόλναρ. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 24-13 αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 6-0 μείωσε 24-19. Η Τσίμα έχασε το σερβίς και πήγαμε στο τάι μπρέικ...
Στη ρουλέτα του 5ου σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 5-2 με σερί 3-0 ύστερα από επίθεση της Μαλασάι, άουτ της Μερτέκη και μπλοκ της Γιώτα στη Μόλναρ. Ουσιαστικά εκεί κρίθηκε ο αγώνας καθώς ο Ολυμπιακός με μεγαλύτερη πίεση στο σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ έκανε σερι 4-0 (δύο μπλοκ της Γιώτα σε Μερτέκη) για το 15-7.
Ακολούθησαν έξαλλοι πανηγυρισμοί από τα κορίτσια του Ολυμπιακού αλλά και τους 50 οπαδοί του Ολυμπιακου που βρέθηκαν στο γυμναστήριο της Χίου.
Τα σετ: 2-3 (18-25, 25-20, 25-23, 19-25, 7-15)