Σάββατο 27 Οκτωβρίου 2012

Στο γυναικείο βόλεϊ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-0 «Τρελό» ντέρμπι «αιωνίων» με νίκη του Ολυμπιακού!

Της ΔΗΜΗΤΡΑΣ ΣΩΚΟΥ

Το γυναικείο βόλεϊ φημίζεται για την… τρέλα του και αυτή αποδείχθηκε στο σημερινό ντέρμπι «αιωνίων» στου Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ, αλλά το ματς δεν ήταν τόσο… απλό όσο δείχνει το τελικό σκορ.

Οι «ερυθρόλευκες», που είναι φαβορί για πρωτάθλημα και κύπελλο, πήραν το πρώτο σετ με 25-20, με τις «πράσινες», που παίζουν αποκλειστικά με πιτσιρίκες, να κοντράρουν αρκετά.
Μάλιστα, στο δεύτερο σετ, η φιλοξενούμενη ομάδα είχε την ευκαιρία να κάνει το 1-1, καθώς προηγήθηκε με 20-16 και 24-23. Το «τριφύλλι» εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη των αθλητριών του Τέλη Σωτήρχου, βγάζοντας παράλληλα απίστευτες άμυνες που το κρατούσαν στο παιχνίδι.

Στο +4 του ΠΑΟ, ο προπονητής του Ολυμπιακού άλλαξε πασαδόρο και η Τέζα (αντί της Χριστοδούλου) πήρε πόντους από το σερβίς, ενώ στο 23-24, η Λούκοβιτς με δύο πόντους και η Κοσμά με έναν, έγραψαν το 26-24 με 3-0 σερί και το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο, όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός θα σπάσει τα ρεκόρ διασύροντας τον αντίπαλό του. Κι αυτό γιατί χρειάστηκαν μόλις λίγα λεπτά για να γίνει το σκορ 22-3!!! Κι όμως, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε! Με σερί άσους της Μαλουσάρη και καλά μπλοκ της Κουντουρά, οι «πράσινες» έτρεξαν σερί 9-0 και πλησίασαν στο 22-13.

Φυσικά θα ήταν αδύνατο να υπάρξει συνέχεια κι έτσι οι κυπελλούχες Ελλάδας έφτασαν στο 25-13 με τον άσο της Κοσμά, κατακτώντας το «τρίποντο».

Ωστόσο, η αντίδραση του νεανικού και άπειρου Παναθηναϊκού δείχνει πολλά, σε ένα ματς που ο Ολυμπιακός μπήκε με τον ρόλο του φαβορί, αλλά ίδρωσε να τον αποδείξει, καθώς μάλλον το είδε χαλαρά…

Ολυμπιακός (Τέλης Σωτήρχος): Κοσμά 6 (2 άσοι, 4/9 επ., 40% υπ.), Λούκοβιτς 16 (12/25 επ., 4 μπλοκ), Γιακουμή 3 (3/8 επ.), Μπλάνκο 9 (1 άσος, 5/10 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1 άσος, 1/3 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 9 (8/16 επ., 40% υπ., 1 μπλοκ), Κονόμη (λ, 55% υπ.), Κωνσταντίνου 4 (3/9 επ., 14% υπ., 1 μπλοκ), Καβαθά 2 (2/3 επ.), Τέζα 3 (1 άσος, 1/3 επ., 1 μπλοκ)

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Κουντουρά 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 15 (2 άσοι, 11/31 επ., 2 μπλοκ), Καββαδία 5 (5/11 επ.), Μαλουσάρη 7 (3 άσοι, 3/8 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Νούσια 4 (4/17 επ., 44% υπ.), Τσατσουρή 1 (1/3 επ.), Μάρκου (λ, 44% υπ.), Γλύκα, Σωτηρίου, Λιάγκη (75% υπ.)

sentragoal.gr

*** Στο άλλο ματς της ημέρας, ο Ηρακλής Κηφισιάς έκανε επίδειξη δύναμης στο Ρέθυμνο επικρατώντας του ΟΠΕΡ με 3-0 (25-08, 26-24, 25-22).