Σάββατο 12 Μαΐου 2012

Θρύλε της Ευρώπης Ολυμπιακέ!!! Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 68-64

Θρύλε της Ευρώπης Ολυμπιακέ!!!
Ο νέος Ολυμπιακός των Αγγελόπουλων! Ο νέος Ολυμπιακός του Ντούσαν Ίβκοβιτς! Ο Ολυμπιακός της πιτσιρικαρίας θα βρεθεί το βράδυ της Κυριακής στον μεγάλο τελικό της Ευρωλίγκας.
Μπορεί να ήταν το μεγάλο αουτσάιντερ του φάιναλ φορ αλλά θα είναι η μία ομάδα που θα διεκδικήσει το τρόπαιο του νέου πρωταθλητή Ευρώπης, κόντρα στο αδιαφιλονίκητο φαβορί, την ΤΣΣΚΑ Μόσχας!
Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε απόλυτα διαβασμένος στον ημιτελικό του φάιναλ φορ και έχοντας το προβάδισμα από την αρχή έως το τέλος του αγώνα, ανάγκασε την Μπαρτσελόνα -της μίας ήττας καθ' όλη τη διάρκεια της σεζόν- να υποκλιθεί μπροστά του (68-64).
Μετά το φάιναλ φορ του 2010 στο Παρίσι, οι «ερυθρόλευκοι» θα έχουν και πάλι την ευκαιρία να διεκδικήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο με μοναδικό στόχο να επιστρέψουν από την Πόλη ως πρωταθλητές Ευρώπης ύστερα από 15 χρόνια.
Και όλα αυτά τη στιγμή που κανείς δεν έδινε μεγάλη τύχη στα «μωρά» του Ντούσαν Ίβκοβιτς. Να όμως που τα χρήματα δεν παίζουν μπάσκετ. Μπάσκετ παίζει η καρδιά, το μυαλό, η συγκέντρωση και το πάθος για τη νίκη. Και ο Ολυμπιακός είχε στο 100% αυτά τα στοιχεία καλύπτοντας την απειρία των περισσοτέρων παικτών.
Η ομάδα του Πειραιά ετοιμάζεται λοιπόν να ανέβει στο θρόνο της Ευρώπης, αρκεί να... διπλασιάσει την υπέρβαση (που δεδομένα έχει κάνει μέχρι σήμερα) κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Άλλωστε απέναντι στη Μπαρτσελόνα απέδειξε ότι χρειάζεται να είσαι ΟΜΑΔΑ για να φτάσεις ψηλά. Και ο Ολυμπιακός είναι!
Μόνο μία φορά έχασε το προβάδισμα στο σκορ και αυτό στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Έκτοτε, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν τα απόλυτα αφεντικά του αγώνα, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος -αν και έκανε λάθη και βεβιασμένες επιλογές- την κρίσιμη στιγμή απέδειξε για ποιον λόγο είναι ο ηγέτης αυτής της ομάδας.
Πρώτα με ένα τρίποντο 1:09 πριν από το τέλος με το οποίο «έκοψε» τα πόδια των Καταλανών (66-61) τη στιγμή που είχαν πλησιάσει στο καλάθι (63-61) με... οκτώ συνεχόμενες βολές και εν συνεχεία με μια ασίστ «πάρε βάλε» στον Ντόρσεϊ, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα στα 15''.
Ο αρχηγός του Ολυμπιακού τελείωσε το ματς έχοντας 21 πόντους με 3/9 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ και ισάριθμα λάθη. Ο Γιώργος Πρίντεζης πρόσθεσε άλλους 14 πόντους με 3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, αλλά τη «βρώμικη» δουλειά έκαναν οι Ντόρσεϊ, Παπανικολάου και Μάντζαρης.
Ο Αμερικανός πήρε «ανάσες» στην τρίτη περίοδο αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν... παντού! Μάζευε το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο (έχοντας και 8 πόντους), ενώ ο «ΠΑΠ» εκτός του ότι «έσβησε» τον Μάικαλ (4 πόντοι με 1/8 σουτ) είχε και 9 πόντους με κρίσιμα καλάθια. Όσο για τον Μάντζαρη; Έκανε καλά τη δουλειά του απέναντι στον Ναβάρο, ο οποίος έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι μόνο όταν ο νεαρός πόιντ γκαρντ ήταν στον πάγκο.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να «τρέξει» και να ανοίξει το παιχνίδι επιβάλοντας τον δικό του ρυθμό, αλλά μετά το καλό ξεκίνημα (8-0 στο 3') η Μπαρτσελόνα βρήκε λύσεις από τους ψηλούς, άρχισε να ελέγχει τα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να φέρει τον ημιτελικό στα μέτρα της. Ο Βασίλης Σπανούλης το είχε πάρει... προσωπικά με οκτώ πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο (13-9) αλλά μετά τις (απαραίτητες η αλήθεια είναι) αλλαγές του Ιβκοβιτς και το συνεχόμενο ανακάτεμα της τράπουλας ήρθαν και οι ισορροπίες στο ματς.
Έλειπε ο Μάντζαρης, χόρευε ο Ναβάρο...
Μπορεί οι «ερυθρόλευκοι» να έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 17-11, αλλά θα μπορούσαν να είχαν μεγαλύτερο προβάδισμα από τη στιγμή που οι Καταλανοί παρουσιάστηκαν πολύ άστοχοι σε αυτό το διάστημα με 5/17 σουτ (0/4 τρίποντα) εντός πεδιάς και με τον Ναβάρο άποντο!
Ίσως να έφταιγε ο τραυματισμός του που τον καθιστούσε αμφίβολο για το παιχνίδι, αλλά τα εύσημα πρέπει να δοθούν και στον Βαγγέλη Μάντζαρη, ο οποίος του είχε περάσει χειροπέδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Όταν ο Ντούντα τον απέσυρε στον πάγκο προκειμένου να έχει καλύτερο οργανωτή στο ματς δίπλα στον Σπανούλη βρήκε ελεύθερη διάβαση!
Σημείωσε επτά πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (έχοντας προσωπικό αντίπαλο τον Έισι Λο) και έφερε τη Μπαρτσελόνα για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 27-26.
Αχ αυτά τα ριμπάουντ...
Βέβαια δεν ήταν μόνο ο «Λα Μπόμπα» που φρόντισε για το come back της ομάδας του. Από τη μία υπήρχαν τα λάθη του Σπανούλη στην επίθεση (είχε 11 πόντους με 4/9 σουτ, 3 ασίστ και 5 λάθη!) και τα επιθετικά ριμπάουντ των Ισπανών! Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο μάζεψαν 12 επιθετικά (όσα και... αμυντικά) έχοντας συνολικά επτά κατοχές περισσότερες (11-5 τα ριμπάουντ του Ολυμπιακού) από την ελληνική ομάδα.
Οι Ν' Ντονγκ και Βάσκεθ είχαν προβληματίσει τον Ιβκοβιτς, αφού ο Ντόρσεϊ ήταν ο μοναδικός που μπορούσε να τους κοιτάξει στα μάτια! Ο Χάινς πάλευε μεν, αλλά είχε μεγάλο ντεζαβαντάζ στο ύψος και ήταν λογικό να χάσει (κάποιες) μονομαχίες.
Ο «Παπ» κρατούσε το προβάδισμα...
Μια από τα... ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο. Αν και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με δύο εύστοχα τρίποντα στέλνοντας τη διαφορά στο +8 (39-31 στο 22') η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε εκ νέου τα ψηλά κορμιά και φρόντιζε να ανανεώνει τις επιθέσεις της με τα επιθετικά ριμπάουντ. Μάλιστα μείωσε στο καλάθι (45-43) με τον Ίβκοβιτς να κρατάει τον Τζόι Ντόρσεϊ στον πάγκο για ολόκληρο το δεκάλεπτο.
Ο Αμερικανός είχε «κλείσει» το ημίχρονο με μια εντυπωσιακή φάση (φόλοου κάρφωμα από ασίστ του Σπανούλη) αλλά στην τρίτη περίοδο φάνηκε η απουσία του, κυρίως στην άμυνα. Και εκτός των άλλων δεν πήρε το «μπόνους» των βολών, με τη Μπαρτσελόνα να έχει «μηδέν» φάουλ (έναντι 5 του Ολυμπιακού) μέχρι το 28'! Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν εκείνος που έδινε ενέργεια στους «ερυθρόλευκους», ενώ είχε κρατήσει άποντο τον Μάικαλ για 25 λεπτά (με 0/5 σουτ) μέχρι που ο Αμερικανός ευστόχησε στο πρώτο του δίποντο (1/6) και αυτό σε αλλαγή στα μαρκαρίσματα.
Τα δεκάλεπτα: 17-11, 33-29, 50-47, 68-64
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Ίβκοβιτς): Χάινς 2, Άντιτς 4, Σπανούλης 21(4), Ντόρσεϊ 8, Κέσελ, Πρίντεζης 14(2), Παπανικολάου 9(2), Μάντζαρης 4(1), Σλούκας 2, Λο 4.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τ. Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 4, Ναβάρο 18(2/8τρ.), Πέροβιτς 2, Βάσκεθ 8, Ουάλας 3(1), Ινγκλές, Ν' Ντονγκ 10, Λόρμπεκ 9, Εϊντσον, Μάικαλ 4.