Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2012

O Παμβοχαϊκός πέρασε από το Μετς με 3-1 τον Παναθηναϊκό που δεν του επέτρεψε να σηκώσει κεφάλι

Οι νεοφώτιστοι δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να σηκώσει κεφάλι και πέρασαν νικηφόρα από το Μετς με 3-1.
Η πορεία του Παμβοχαϊκού στο φετινό πρωτάθλημα μόνο τυχαία δεν είναι και αυτό διαπίστωσε, χωρίς πάντως να το… θέλει, ο Παναθηναϊκός, που δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα στο κλειστό του Μετς.
Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες στο πρώτο σετ να είναι ισόπαλες 18-18 κι από εκείνο το σημείο και μετά η πίεση του Ντουσάρμ από το σερβίς επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να κάνουν σερί 1-7, παίρνοντας το σετ.Οι «πράσινοι» προέβαλλαν αντίσταση στους νεοφώτιστους, αρκετή για να τους χαρίσει μόνο ένα σετ, στη νίκη των φιλοξενούμενων με 3-1. Ο ΠΑΟ ισοφάρισε επικρατώντας δύσκολα στο β' με 25-23, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.
Ο Παμβοχαϊκός με όπλο το σερβίς του προηγήθηκε 14-19, με τον Καζάζη να ρίχνει στο παιχνίδι τον Αγγελόπουλο κι ο ΠΑΟ να ισοφαρίζει 19-19.

Όμως ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε εκ νέου 19-22 και αυτή τη φορά δεν υπήρχε απάντηση από τον ΠΑΟ
Ο Καζάζης προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του χρησιμοποιώντας Πρωτοψάλτη, Χριστοφορίδη και μέχρι το 15-16 του δ' σετ το ματς ήταν ντέρμπι, αλλά και πάλι οι Πράσινοι δεν είχαν λύσεις στο σερβίς του Παμβοχαϊκού που με εντυπωσιακό σερί 2-9 πήρε το σετ και τη νίκη.
Τα σετ: 19-25, 25-23, 22-25, 17-25.
Παναθηναϊκός (Καζάζης): Ζουπάνης 1 (1/6 επ.), Ψάρρας 3, Κόλεφ 7 (3/14 επ., 3 μπλοκ, 66% υπ. - 39% άριστες), Γκορμπάτκοφ 21 (18/38 επ., 2 μπλοκ), Στοϊκοβιτς 10 (9/19 επ., 30% υπ. - 10% άριστες), Πανταλέων 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ), Δαρίδης -λ 74% υπ. - 47% άριστες / Αγγελόπουλος, Χριστοφορίδης 3, Πρωτοψάλτης 1.
Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 7 (7/16 επ., 56% υπ. - 19% άριστες), Ποτότσνικ 17 (10/22 επ., 6 άσοι, 76% υπ. - 57% άριστες), Στιβαχτής 3, Ντουσάρμ 15 (13/28 επ., 2 άσοι), Κατσανεβάκης 17 (9/17 επ., 8 μπλοκ), Καραγιάννης 9 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (33% υπ. - 20% άριστες) / Λιόντας, Σζάρεκ, Μπάκας.

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ομάδα τέτοιες νίκες γράφουν ιστορία για μια ομάδα και διαμορφώνουν τον χαρακτήρα της. Νομίζω ότι έχουμε πλέον σωθεί κι ο επόμενος στόχος είναι να σταθεροποιηθούμε στην πρώτη πεντάδα ενώ μπορούμε πιο εύκολα τώρα να σκεφτούμε την επόμενη μέρα», τόνισε ο Νίκος Ζαλμάς .