Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2012

Επέστρεψε στις νίκες ο Παμβοχαϊκός

Επιστροφή στις νίκες για τον Παμβοχαϊκό (προερχόταν από δύο ήττες κόντρα σε Φοίνικα, Ηρακλή), που επικράτησε με 3-1 (25-20, 25-18, 21-25, 25-16)του μαχητικού αλλά με αδυναμίες μετά τις πρόσφατες αλλαγές στο ρόστερ του Άρη.
Οι κίτρινοι (με τους Κυριακίδη, Ριζόπουλο δίδυμο στην υποδοχή για πρώτη φορά, ενώ επίσης για πρώτη φορά βασικοί αγωνίστηκαν και οι Κυπριανός, Κοντογιάννης) στην αρχή του αγώνα ψαχνόταν και βρέθηκαν γρήγορα πίσω στο σκορ με 8-4 και 11-7, αλλά με τα σερβίς του Κυπριανού μείωσαν στον πόντο (11-10), ισοφάρισαν 15-15 και έμειναν στο σετ μέχρι το 19-19.
Εκεί τα σερβίς του εξαιρετικού Ποτότσνικ προκάλεσαν βραχυκύκλωμα στους φιλοξενούμενους κι ο Παμβοχαϊκός με σερί 6-1 πήρε το σετ, για να επικρατήσει πολύ πιο εύκολα στο β' σετ.
Παρά το 2-0 όμως ο Άρης δεν το έβαλε κάτω και εκμεταλλευόμενος τα πάρα πολλά λάθη των γηπεδούχων (συνολικά 13 πόντοι δώρο στο συγκεκριμένο σετ) μετέτρεψε το αμφίρροπο 20-19 σε 20-24 υπέρ του μειώνοντας σε 2-1.
Μέχρι το 7-6 του δ' σετ το ματς είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι, αλλά εκεί ο Παμβοχαϊκός με νέο καλό σερί από το σερβίς ξέφυγε με 12-6 κι ο Άρης χωρίς πολλές εναλλακτικές λύσεις, δεν μπόρεσε να προβάλει περαιτέρω αντίσταση.
Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 10 (8/17 επ., 2 άσοι, 92% υπ. - 31% άριστες), Ποτότσνικ 16 (12/16 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 40% άριστες), Στιβαχτής 3, Ντουσάρμ 17 (13/27 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κατσανεβάκης 11 (8/14 επ., 2 μπλοκ), Καραγιάννης 10 (8/10 επ.), Δημητρακόπουλος -λ (75% υπ. - 58% άριστες) / Κούλας, Μιχαήλογλου, Λιόντας, Μπάκας 1, Βαρδής.
Άρης (Γιάτσης): Κυπριανός 2, Μπαρούτοφ 12 (10/36 επ., 2 μπλοκ), Κοντογιάννης 1 (1/4 επ.), Κιόσης 5 (3/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κυριακίδης 15 (13/23 επ., 1 άσο, 41% υπ. - 19% άριστες), Ριζόπουλος 13 (11/21 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ 74% υπ.- 53% άριστες) / Παλέντζας
Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

«Ηταν μια πολύ σημαντική νίκη ψυχολογικά, αφού προερχόμασταν από δύο ήττες, αλλά και βαθμολογικά. Θέλαμε να βρούμε πάλι τον καλό ρυθμό μας κι αυτό είναι το πιο σημαντικό, αφού είμαστε μια ομάδα που δεν έχει αλλαγές στο ρόστερ της, ο αντίπαλος μπορεί να μας διαβάσει πιο εύκολα και πρέπει να ανεβάσουμε τα επίπεδα της απόδοσης μας ακόμη περισσότερο στο β' γύρο», τόνισε ο Νίκος Ζαλμάς με τον Γιώργο Γιάτση να αρκείται στο ακόλουθο σχόλιο: «Ο Μύθος του Σίσυφου ταιριάζει απόλυτα στον Άρη».