Σάββατο 18 Απριλίου 2015

Φινάλε στην Α1 Κορινθίας - Σώθηκε την τελευταία στιγμή ο Κύψελος Κορίνθου - Αγωνία στους Αγίους Θεοδώρους

Τα "φώτα της ράμπας" έσβησαν  καθώς έπεσαν και οι "τίτλοι αυλαίας" σήμερα το απόγευμα, στο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου της Α1 κατηγορίας Κορινθίας  , με την διεξαγωγή και της τελευταίας στροφής, του  «μαραθωνιίου» των 30 αγωνιστικών, να φτάνει στο τέρμα του.
 Ο ήδη πρωταθλητής (νταμπλούχος) Α.Ο. Ζευγολατιού , στο τελευταίο του αγώνα στην Α1 κατηγορία , μέσα σε πραγματική φιέστα σάρωσε με 6 - 0 τον ΠΑΣ Κόρινθος που επέστρεψε για 2η φορά στην ιστορική του διαδρομή στα "πέτρινα χρόνια και εξασφάλισε , στο "παραένα" την παραμονή του στην κατηγορία.Εδώ πρέπει να αναφέρουμε ότι η ομάδα του Ζευγολατιού για πρώτη φορά στην ιστορία του αναδείχτηκε πρωταθλητής Κορινθίας πετυχαίνοντας μάλιστα το νταμπλ.
Η αγωνία παρατείνεται για την ομάδα των Αγίων Θεοδώρων, που ηττήθηκε με 2 - 1 από τον Πανκαμαριακό , στο Ξυλόκαστρο και σε περίπτωση μη εξασφάλισης ανόδου του ΑΟ Ζευγολατιού στην Γ  Εθνική κατηγορία), θα ακολουθήσει στην Α2 κατηγορία τις  υποβιβασμένες ομάδες του Ηρακλή Ξυλοκάστρου και του ΑΟ Σπαθοβουνίου. Αντίθετα για τον Ατρόμητο Χιλιομοδίου μετά την "λευκή" ισοπαλία με τον Παννεμεατικό παρέμεινε στην κατηγορία,
 Στο Συνοικισμό ο Κύψελος Κορίνθου , έμεινε στην κατηγορία την τελευταία στιγμή, καθώς επικράτησε με 5 - 3 του Αστέρα Δερβενίου
Την ίδια ώρα  η Κόρινθος ΄06, επικρατούσε εκτός έδρας με σκορ 5 - 10 επί του ήδη υποβιβασμένου Α.Ο Σπαθοβουνίου, ενώ άνετη επικράτηση με 4 - 0 είχε στο Κιάτο ο Πέλοπας επί του ήδη υποβιβασμένου Ηρακλή Ξυλοκάστρου.
Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας τερμάτισε ο Τενεάτης  Αθικίων που πέρασε με 2 - 4 από το Πετρί επί της τοπικής Θύελλας. Τέλος  ο Ολυμπιακός Λουτρακίου με την Ελλάδα Βέλου αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 1 - 1.