Σάββατο 8 Ιουνίου 2024

Γερμανία - Eλλάδα 2-1: Φιλική ...ανατροπή τα «πάντσερ» με την (ανταγωνιστική) γαλανόλευκη!

Νικηφόρο ήταν το τελευταίο φιλικό της Γερμανίας πριν την έναρξη των υποχρεώσεων της στο Euro 2024, νικώντας την Εθνική μας στο Μένχενγκλαντμπαχ με 2-1

Αποτέλεσμα που ήρθε μ' ανατροπή για τα πάντσερ του Νάγκελσμαν που δεν έθελξαν κι απλά έφτασαν στη νίκη κόντρα σε μια ομάδα με υπηρεσιακό τεχνικό λόγω ανώτερων εφεδρειών.

Η Εθνική είχε ευκαιρία να προηγηθεί, με τον Νόιερ να πραγματοποιεί διπλή σπουδαία

επέμβαση στο 6' νικώντας σε ισάριθμα τετ α τετ τον Τζόλη μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα. Ο φορ της Ντίσελντορφ βγήκε απέναντι στον κίπερ της Μπάγερν μετά από εξαιρετική πάσα του Μασούρα.

Και παρότι στο 10ο λεπτό η «γαλανόλευκη» έχασε τον Ιωαννίδη με πρόβλημα στον ώμο με εξαιρετικούς τους Μπακασέτα και Σιωπή επέτρεψε την πρώτη γερμανική τελική στο 22' (μπλόκαρε ο Βλαχοδήμο το σουτ του Μουσιάλα).

Ο Έλληνας κίπερ ήταν σε ετοιμότητα και στο 28' σε σουτ του Βιρτς με την Εθνική μας να προηγείται με το 10ο γκολ του χασούρα (σε 42 συμμετοχές) μετά την απόκρουση του Nόιερ (ασθενή) σε σουτ του Τζόλη.

Το 0-1 ήταν σκορ ημιχρόνου αφού η γερμανική αντίδραση ήταν μια κεφαλιά του Τα άουτ.

Την ίδια στιγμή η εθνική έψαχνε την κόντρα όπως στο 54' που το σουτ του Παυλίδη πέρασε έξω.

Ωστόσο, στο επόμενο λεπτό ο Χάβερτς ισοφάρισε με την βοηθεία κόντρας στα ...οπίσθια του Σιωπή.

Η εθνική είχε την ευκαιρία ν' ανακτήσει το προβάδισμα (67') όταν ο Νόιερ νίκησε τον Τζιόλη σε τετ α τετ στην κλειστή του γωνία και δεδομένου ότι οι εφεδρίες του Νάγκελσμαν έδωσαν περισσότερα από τις δικές μας ήρθε η ανατροπή: Όλα αυτά άλλαξαν στο 89′, όταν μετά από ένα διώξιμο της ελληνικής άμυνας, ο Γκρος έπιασε ένα γεμάτο σουτ από τα όρια της περιοχής και ολοκλήρωσε την ανατροπή, «εκτελώντας» τον Αθανασιάδη

Γερμανία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ (68′ Χένρικς), Ρούντιγκερ (69′ Σχλότερμπεκ), Τα, Μίτελσταντ (46′ Ράουμ), Άντριχ (68′ Γκρος), Κρόος, Μουσιάλα, Γκιουντογκάν (68′ Φίλκρουγκ), Βιρτς (46′ Σανέ), Χάβερτς

Ελλάδα (Νίκος Παπαδόπουλος): Βλαχοδήμος (78′ Αθανασιάδης), Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης, Σιώπης, Μάνταλος (79′ Κουρμπέλης), Μασούρας (68′ Δουβίκας), Μπακασέτας (68′ Μπουχαλάκης), Τζόλης, Ιωαννίδης (10′ Παυλίδης)./