Τρίτη 11 Ιουνίου 2024

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 83-76: Νίκησαν και μείωσαν σε 2-1 οι «πράσινοι» στους τελικούς της Basket League

Ο Παναθηναϊκός έδωσε μεγάλη “μάχη” κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για το τρίτο παιχνίδι των τελικών της Basket League, αλλά κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 83-76 και να μείνει “ζωντανός” για τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας.

Παρότι βρέθηκε και με διψήφια διαφορά στο ματς, ο Παναθηναϊκός είδε τον Ολυμπιακό να τον προσπερνάει στο τέταρτο δεκάλεπτο και χρειάστηκε ένα σερί στο τελευταίο τρίλεπτο, για να “λυγίσει” τους Πειραιώτες και να στείλει τους τελικούς της Basket League, σε τέταρτο ματς στο ΣΕΦ.

Ναν και Λεσόρ οδήγησαν επιθετικά τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Σλούκας είχε “καθαρό” μυαλό στο φινάλε και έτσι οι “πράσινοι” μείωσαν σε 2-1 τη σειρά των τελικών.

Το παιχνίδι

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ξεκίνησαν το παιχνίδι δυνατά και υπήρξαν πολλά φάουλ και βολές στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στο σκορ μέχρι και το 19-18. Λεσόρ και Ναν αύξησαν όμως το προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό στο τέλος του δεκαλέπτου, σε 23-18 και επέτρεψαν στην ομάδα τους να ξεφύγει στη συνέχεια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με την είσοδο του Κώστα Αντετοκούνμπο να δίνει ώθηση σε άμυνα και επίθεση (6 πόντους, 5 ριμπάουντ), ο Παναθηναϊκός έφθασε σε ένα σερί 13-0 και πήρε διψήφια διαφορά πόντων στο ματς. Ο Ναν έφθασε παράλληλα στους 15 πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να μειώσει με τον Πίτερς να βρίσκει σκορ από μακριά. Οι Πειραιώτες κατάφεραν έτσι πάντως να “μαζέψουν” τη διαφορά στο 43-34 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο 10λεπτο, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ξανά στο +14, αλλά ο Ολυμπιακός “απάντησε” και με πρωταγωνιστή τον Μιλουτίνοφ, μείωσε τη διαφορά ακόμη και στους 5 πόντους. Ένα νέο “πράσινο” σερί όμως, διατήρησε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Αταμάν μέχρι και το τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, όταν οι Πειραιώτες βρήκαν ξανά “απάντηση” με τη βοήθεια των επιθετικών ριμπάουντ, για να φθάσουν σε απόσταση “αναπνοής” (61-59) στο 30′.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι έτσι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός “χτύπησε” τον Παναθηναϊκό στη ρακέτα και με τον Μιλουτίνοφ να φθάνει τους 17 πόντους, πήρε ακόμη και το προβάδισμα με 73-72. Ακολούθησε όμως ένα 9-0 σερί από τους γηπεδούχους, που έβαλε “φωτιά” στο ΟΑΚΑ και έγειρε τη… πλάστιγγα προς την πλευρά των “πρασίνων”. Ο Παναθηναϊκός νίκησε τελικά με 83-76 και μείωσε σε 2-1 τη σειρά των τελικών της Basket League, η οποία και μεταφέρεται πια στο ΣΕΦ για το τέταρτο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 43-34, 61-59, 83-76

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Παπαπέτρου 8 (2), Γκραντ 7, Ναν 21 (6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεσόρ 17 (7/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 6, Βιλντόσα, Σλούκας 13 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 14 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1), Πίτερς 10 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 17 (6/8 δίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς-Γκος (0/4 δίποντα), Λαρεντζάκης 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, Πετρούσεβ 9 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)