Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2013

“Μάτωσε”, αλλά νίκησε η Ατλέτικο την… ελληνική Λεβάντε

Diego Costa celebrates his winner
Τη 15 νίκη της σε 18 αγώνες στην Primera πέτυχε η Ατλέτικο, επικρατώντας 3-2 της Λεβάντε στη Μαδρίτη. Οι Ροχιμπλάνκος πέρασαν μόνοι στην κορυφή με 46 βαθμούς έναντι 43 της Μπαρτσελόνα και ελπίζουν σε γκέλα των Καταλανών στον αγώνα που δίνουν την Κυριακή με τη Χετάφε.
Η νίκη, πάντως, απέναντι στην ομάδα των Βύντρα, Καράμπελα και Ιβανσιτς, που αγωνίστηκαν βασικοί, ήρθε με πολύ μεγάλη δυσκολία.
Τα δύσκολα τα έβαλε με το καλημέρα ο Ιβανσιτς, ο οποίος μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους! Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 30' με τον Γκοντίν να ισοφαρίζει σε 1-1.
Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47' ο Ντιέγκο Κόστα έβαλε μπροστά την Ατλέτικο, αλλά μόλις εννέα λεπτά αργότερα ο Πέδρο Ρίος ισοφάρισε για τη Λεβάντε.
Το... φιλί της ζωής για την Ατλέτικο έδωσε ο Ντιέγκο Κόστα, σκοράροντας από το σημείο του πέναλτι για το τελικό 3-2.