Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2015

Χαλαρή τεσσάρα ο Ολυμπιακός στο Αίγιο - Κύπελλο Ελλάδος - Προκρίθηκε ο Αστέρας Τρίπολης

Κύπελλο Ελλάδας: Χαλαρή... τεσσάρα για τον Ολυμπιακό - Νίκη Πλατανιά
Την πρώτη του νίκη στο Κύπελλο Ελλάδος σημείωσε ο Ολυμπιακός στο Αίγιο ,όπου επικράτησε με
4 - 0 επί του Παναιγιαλίου. Οι “ερυθρόλευκοι” άνοιξαν το σκορ στο 23' με τον Καμπιάσο όταν του άφησε την μπάλα ο Φινμπόγκασον. Ο Αργεντίνος που ερχόταν με ταχύτητα με δυνατό αριστερό σουτ από τη μεγάλη περιοχή "έγραψε" το 1-0.
Λίγο πριν από το ημίχρονο έγινε το 2-0. Ο Τσιμίκας βγήκε από τα αριστερά, έψαξε τον Ντομίνγκες και αυτός με κεφαλιά "ψαράκι' από το ύψος της μεγάλης περιοχής σκόραρε στο 41'.
Ο Παναιγιάλειος προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς να απειλήσει, αντεπιτυχώς. Αντιθέτως ο Ολυμπιακός είδε άλλες δύο φορές δίχτυα... Μία στο 85' με τον Φουρτούνη που βγήκε
τετ-α-τετ με τον Πίτκα, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει στη "λόμπα" του “ερυθρόλευκου” (3-0). Το τελικό 0-4 έκανε ο Ερνάνι (89') με σουτ εντός της περιοχής.
Παναιγιάλειος: Πίτκας, Σανδραβέλης, Ομάρ, Κρισμάρεβιτς (Ρέλας 71'), Πέρεζ, Σπίνουλας, Πέριτς (Μαυρόπουλος 71'), Γκοτσούλιας, Ιωάννου, Κολόκας, Σκαρτσίλας
Ολυμπιακός: Καπίνο, Ντα Κόστα (Βούρος 62'), Αυλωνίτης, Σαλίνο, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Καμπιάσο, Ερνάνι, Φουστέρ (81' Σεμπά), Ντομίνγκεζ (Κολοβός 62'), Φινμπόγκασον.

Στον άλλο αγώνα του 5ου  ομίλου  ο Πλατανιάς επικράτησε 3-1 του Απόλλωνα Σμύρνης και έφτασε τους 4 βαθμούς. Οι Χανιώτες άνοιξαν το σκορ στο 29' με τον Πάγκαλο και στο 45' έγινε το 2-0 από τον Ντίνα. Για τον Απόλλωνα μείωσε στο 75' ο Παρπέξ για τον Απόλλων Σμύρνης και στο 81' ο Ράμος διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τους Χανιώτες που είναι κοντά στην πρόκρισή τους.

Απόλλων Σμύρνης-Ολυμπιακός

Στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η ΑΕΚ. Νίκησε 6-0 τον Πανελευσινιακό στη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου, στο ΟΑΚΑ. Τα τέρματα της ΑΕΚ σημείωσαν οι Πλατέλλας (8΄), Γιόχανσον (27΄), Μπουονανότε (29΄), Σοϊλέδης (45΄+), Αραβίδης (78΄) και  Μπουονανότε (81΄).

Την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η Λάρισα, καθώς επικράτησε 1-0 της Ξάνθης. Το γκολ της νίκης για τους «βυσσινί» πέτυχε ο Μπόγιοβιτς στο 34ο λεπτό, με σουτ μέσα από την περιοχή. Οι Ακρίτες προσπάθησαν ν' αντιδράσουν στο τέλος του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν γκολ...

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 3-1 του Κισσαμικού και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Το πρώτο ημίχρονο ήταν σαφώς υποτονικό, συγκριτικά με το δεύτερο.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 56' με τον Κιτοκό και έξι λεπτά αργότερα ο Μουκάμ έκανε το 2-0. Στο 75' ο Μάντζης μείωσε σε 2-1 και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φούντας στις καθυστερήσεις.
 Ο Λεβαδειακός πέτυχε την πρώτη του νίκη στην φάση των ομίλων του Κυπέλλου νικώντας 2-0 την Κέρκυρα, στη Βοιωτία.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και άνοιξαν το σκορ στο 53ο λεπτό με κεφαλιά του Βαγγέλη Μάντζιου, ύστερα από κόρνερ. Στο 89’ ο Γιακουμάκης έκανε το 2-0 με πλασέ μέσα από την περιοχή.