Κυριακή 12 Μαΐου 2013

Μετά από 10 χρόνια, ο Παναιγιάλειος και πάλι στην Football League.

Ανοδος για Παναιγιάλειο!
Μετά από 10 χρόνια, ο Παναιγιάλειος είναι και πάλι στην Football League. Η ομάδα του Αιγίου ήρθε ισόπαλη 2-2 με τον Αχαρναϊκό στην έδρα της, στο ντερμπι της 24ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Football League 2 και εξασφάλισε την άνοδο δύο αγωνιστικές πριν το τέλος.
Ετσι, έγινε η τρίτη ομάδα που «σφραγίζει» το εισιτήριο, μετά τον Φωστήρα και τον Αχαρναϊκό.
 Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με τέρμα του Ραχίμ στο 18ο λεπτό. Η χαρά τους ωστόσο δεν κράτησε παραπανω από τέσσερα λεπτά, αφού στο 22' ο Παναιγιάλειος ισοφάρισε με σουτ του Μπουρλάκη. Το "τρελό" δεκαπεντάλεπτο συνεχίστηκε με τους παίκτες του Μάκη Παπαδόπουλου να παίρνουν ξανά κεφάλι στο σκορ με σουτ του Βεστάκη στο 27ο λεπτό.
Το τελευταίο τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Παπαχρήστος στο 31ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο Δημοτικό Στάδιο Αιγίου, αποτέλεσμα που σε καμία περίπτωση δεν ευνόησε και τις δύο ομάδες.
Παναιγιάλειος (Νίκος Κουρμπανάς): Ρίζος, Σανδραβέλης, Παπαχρήστος, Τ. Παπαδόπουλος, Σούλης, Γκοτσούλιας, Γ. Παπαδόπουλος, Μπούνας, Λαζανάς, Μπουρλάκης, Σκαρτσίλας.
Αχαρναϊκός (Μάκης Παπαδόπουλος): Παγούδης, Μωυσιάδης, Μαγγίνας, Μανάλης, Αναστασίου, Αθανασόπουλος, Χριστόπουλος, Ντεντόπουλος, Καλογερόπουλος, Ραχίμ, Βεστάκης.
Μετά την ισοπαλία του Αιγίου, ο Φωστήρας εδραιώθηκε στην  πρώτη θέση της βαθμολογίας. μετά τη νίκη του με 2-0 επί της Καλαμάτας και άφησε πίσω του τον Παναιγιάλειο και τον Αχαρναϊκό.
Τα τέρματα που έδωσαν τη νίκη στους παίκτες του Θύμιου Γεωργούλη, πέτυχαν οι Πάλλας στο 24ο λεπτό με σουτ και Δωροβίνης στο 92' με πέναλτι.
Φωστήρας (Θύμιος Γεωργούλης): Μπότος, Τσούκης, Πεταυράκης, Τσώνης, Παραράς, Τσαγκαράκης, Κούτρος, Δωροβίνης, Κάμπας, Στάμος (67' Κόπελας), Πάλλας.
Καλαμάτα (Κακαλέτρης-Σακελλαρόπουλος): Κολοβούρης, Τσόπελας, Τριανταφυλλάκης, Καντούτσης, Ψυχογιόπουλος, Τσιμικλής, Πούτσης (72' Κουρέας), Γεωργιόπουλος (33' Σαραντόπουλος), Ηλιόπουλος, Μπελεβέντης, Ρήγας

Αντίθετα, η «μάχη» για τις υπόλοιπες τρεις θέσεις «φούντωσε», με την Προοδευτική και τα Χανιά να μπαίνουν γερά στο κόλπο, την Επισκοπή και τον Αστέρα Μαγούλας να μην παίρνουν τους πόντους που ήθελαν για να εξασφαλιστούν, ενώ ο Ρούβας τέθηκε νοκ-άουτ.
Η Προοδευτική επιβλήθηκε 1-0 της Επισκοπής και ελπίζει. Οι παίκτες του Κώστα Ανυφαντάκη εμφανίστηκαν διαβασμένοι και θα έφευγαν με το βαθμό της ισοπαλίας από τον Κορυδαλλό, αν στο 92ο λεπτό το σουτ του Αργυρίου δεν ήταν εύστοχο. Η νίκη αυτή ωστόσο δεν έχει κάποιο αποτέλεσμα, αφού όπως όλα δείχνουν η Προοδευτική έχασε το "τρένο" της πρώτης εξάδας.
Προοδευτική (Αντώνης Καλαμάκης): Mπαντίκος, Κουσουρής (67' Αντωνίου), Λαζούρας, Παπανικόλας, Τούρλος, Μπελέρης, Τεγούσης (65' Αργυρίου), Επιτροπάκης, Παναγιωτόπουλος, Λέκκας, Κοξαράκης (57' Βούζας).
Επισκοπή (Κώστας Ανυφαντάκης): Κελαϊδής, Ρουμπάκης, Φραντζεσκάκης (60' Τριχάκης), Σουμπασάκης, Δελήμπασης (40' Κοζανίδης), Τζέκος, Δημογιάννης, Αργυράκης, Ψωμάς, Βελονάκης (68' Ανωγειανάκης), Σελινιωτάκης.
Ζωντανός στο κυνήγι μιας θέσης που οδηγεί στην Football League έμεινε ο A.O Xανιά, ο οποίος νίκησε 3-2 του Ρούβα στο ντέρμπι της Κρήτης,σε ματς «ο θάνατός σου, η ζωή μου».
Οι παίκτες του Μουράτ Σεροπιάν προηγήθηκαν με δύο γκολ του Ζαντριά στο 15' και το 25, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πανε στην ανάπαυλα με το σκορ στο 2-1, αφού μείωσαν στο 37ο λεπτό με σουτ του Παντελή. Στο 54' ο Πετράς χτύπησε το "καμπανάκι" με το δοκάρι που είχε και στο 69' ο Φουκαράκης έφερε το παιχνίδι στα ίσια.
Εκεί που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο, αποτέλεσμα που δεν βόλευε καμία ομάδα, ο Βουρβαχάκης με σουτ στο 86ο λεπτό έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και παράλληλα το δικαίωμα να ελπίζει σε κάποιο θαύμα τις δύο τελευταίες αγωνιστικές.
ΑΟ Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Μαρκαντωνάκης, Κορτσινίδης, Καμπλιώνης (85' Βουρβαχάκης), Ψυχουντάκης, Ζντράγκοβιτς, Παπαζούδης, Τσάτσος (65' Μποτωνάκης), Δουμάνης (79' Ταταράκης), Γωνιωτάκης, Μποχώνης, Ζαντριάς.
Ρούβας (Αλέκος Κούρτογλου): Λυράκης, Κίτσος, Πετράς, Σεντεμέντες, Ανυφαντάκης, Κορδονούρης, Κεφαλούκος, Μουρατίδης (88' Έκελμανς), Αντωνάκης (74' Λυκούδης), Φουκαράκης, Παντελής.
Ο Αστέρας Μαγούλας ήθελε τη νίκη για να γιορτάσει την άνοδο, αλλά τελικά ήρθε ισόπαλος 2-2 με την Γλυφάδα που εξακολουθεί να ελπίζει.
Τέλος, ο Πανηλειακός πήρε ξεκούραστο «τρίποντο» άνευ αγώνα απέναντι στον Εθνικό Αστέρα, ενώ ρεπό είχε η Κόρινθος.