Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου 2023

Aκάθεκτος o Oλυμπιακός πέρασε και από το Βερολίνο με 93-60 και συνεχίζει μόνος στην κορυφή

Για την 24η “στροφή” της Euroleague, ο Ολυμπιακός νίκησε με 93-60 την Άλμπα στο Βερολίνο και συνεχίζει ακάθεκτος και μόνος στην κορυφή της διοργάνωσης. Τι και αν έλειπαν για τρίτο σερί ματς οι Σλούκας και Πίτερς, οι “ερυθρόλευκοι” έχουν… βαλθεί να τρελάνουν όλη την Ευρώπη και με την έκτη τους συνεχόμενη νίκη στέλνουν μήνυμα πρωτιάς.

Δυναμικό ξεκίνημα για τους “ερυθρόλευκους”, που προηγήθηκαν με 7-0, αλλά Φαλ και Μπλακ συμπλήρωσαν από δύο φάουλ και ο Γιώργος Μπαρτζώκας στράφηκε στον τρίτο σέντερ του στο ροτέισον, Μπολομπόι, μετά από 2:26 στο ματς! Του πάει το Βερολίνο του Σάσα Βεζένκοφ, καθώς σε έξι λεπτά είχε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Με το 28-13 έκλεισε το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός. Το +15 δεν λέει πάρα πολλά, η εικόνα των “ερυθρόλευκων” όμως τα έλεγε όλα! Σημαντικό πράγμα η αυτοπεποίθηση στον αθλητισμό και ο Ολυμπιακός έχει μπόλικη. Μεγάλη εμπιστοσύνη στις ικανότητές και στη δουλειά τους και οι Πειραιώτες έφτασαν στο +21 (39-18) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Ο Λουίς Ολίντι προκαλούσε ρήγματα με τα περιφερειακά του σουτ και η Άλμπα μείωσε από τους 21 στους 14 (41-27). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 45-35, με την διαφορά να “πέφτει” μετά από ένα μικρό κακό διάστημα των Πειραιωτών.

Βεζένκοφ και Γουόκαπ σκόραραν από την περιφέρεια και ο Ολυμπιακός κρατούσε τη διαφορά ψηλά στο τρίτο δεκάλεπτο. Η εικόνα της Άλμπα ήταν καλύτερη σε σχέση με το ξεκίνημα του αγώνα, όμως οι Πειραιώτες έπαιζαν με εντυπωσιακή συγκέντρωση. Από τη στιγμή που οι Γερμανοί μείωσαν σε μονοψήφιο νούμερο, οι “ερυθρόλευκοι” έτρεξαν ένα σερί 22-2 και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +18 (73-45). Τελικά τα 2 φάουλ του Φαλ στο ξεκίνημα ήταν… ευλογία. Ο Γάλλος σέντερ μπήκε ξεκούραστος και πεισμωμένος στη συνέχεια του αγώνα και βοήθησε τον Ολυμπιακό να καθαρίσει το ματς, από το +10 του ημιχρόνου. Απίθανα πράγματα από τους Πειραιώτες σε άμυνα και επίθεση, που έδειξαν για ακόμη μία φορά πως είναι η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή. Τρίποντο του Βεζένκοφ τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη και η διαφορά έφτασε στο +36 (89-53).

Με 28 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος, σημειώνοντας 40 στο ranking, ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Άλλη μία εντυπωσιακή εμφάνιση από τον υποψήφιο MVP της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 35-45, 45-73, 60-93

Άλμπα Βερολίνου: Πρόσιντα (0/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 λάθη), Σμιθ 6 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέλοου 2, Γουέτσελ 6 (3/6 δίποντα), Σνάιντερ 4, Ολίντι 16 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Κουμάτζι 2, Τίμαν 5, Σίκμα 9 (4/7 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Λάμερς 6 (3/4 δίποντα), Μπλατ 4 (1/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Ζούσμαν.

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 2 λάθη), Κάναν 6 (1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 4 (2/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φαλ 9 (4/4 δίποντα), Βεζένκοβ 28 (6/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 13 ριμπάουντ), Παπανικολάου 11 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τσάμης 2, Μπόλομποϊ 7 (3/6 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 5 (1), Αμπόση.