Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2016

Ο Κισσαμικός μπλόκαρε τον ΟΦΗ στη πρεμιέρα της Fοotball League

Ο Κισσαμικός μπλόκαρε τον ΟΦΗ Η προσπάθεια του ΟΦΗ για επιστροφή στη Super League, δεν άρχισε με νίκη. Η ομάδα του Ηρακλείου άφησε δύο βαθμούς στο Μάλεμε, στο ντέρμπι της Κρήτης με τον Κισσαμικό, σε ένα παιχνίδι που πήγε προς αναβολή, λόγω της έντονης βροχής και των δυνατών ανέμων στο νησί.
Ο  ΟΦΗ.ήρε προβάδισμα στο 81' , ο Βαλλιάνος έκανε τη σέντρα και ο Βουό με το σώμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Όμως, ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη, στο 87' ο Τσερκέζος μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή του ΟΦΗ και ο Μίλιτς με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Με νίκη άρχισε τις υποχρεώσεις του ο Πανσερραϊκός στη Fοotball League, επικρατώντας εντός έδρας του Πανευλεσινιακού με 2-1. Η ομάδα της Ελευσίνας πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 11ο λεπτό, όταν ο Ταμπάκης με πλασέ τελείωσε αντεπίθεση, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν δύο λεπτά μετά, με πλασέ από τον Κάκκο.Τη νίκη στην ομάδα των Σερρών έδωσε με εκτέλεση πέναλτι ο Ιωαννίδης στο 76', μετά την ανατροπή του Τάντιτς από τον Τσούπρο.
Ελάχιστες καλές στιγμές είχε ο αγώνας ανάμεσα στον Αιγινιακό και τη Λαμία στην Πιερία με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0, στη δική τους πρεμιέρα στην κατηγορία.
Η πιο σημαντική ανήκε στον Αιγινικακό, με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι της εστίας της Λαμίας, έπειτα από σουτ του Γκούρτσα.
Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, μετά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που αντίκρισε ο Ζγκούρι στο 90+3'.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής
Απόλλων-Καλλιθέα 3-2 (16′, 81' Διαμαντόπουλος, 90+4′ Αλμπάνης / 13′, 38' Σταματάκος)
Αχαρναϊκός-Καλλονή 3-0 (21′ Ψιάνος, 52′ Ντούνγκα, 90′ Σωτηράκος)
Παναιγιάλειος-Χανιά 0-0
Σπάρτη-Πανθρακικός 2-1 (42′ Αναστασάκος, 61′ Σιώπης / 23′ Ηλιάδης)
Αιγινιακός-Λαμία 0-0
Πανσερραϊκός-Πανελευσινιακός 2-1 (13' Κάκο, 76' Ιωαννίδης /11' Ταμπάκης
Κισσαμικός-ΟΦΗ 1-1 (88' Μίλιτς - 81' Βουό)