Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2013

Στην επανάληψη ήταν… πρωταθλητής – Νίκη στην πρεμιέρα για Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει από τη Μάλαγα μέχρι και 12 π. μέσα στο ΣΕΦ,ξεπέρασε το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο  αλλά με αντεπίθεση και κυριαρχώντας στο παρκέ  στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε και μπήκε με το… δεξί στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας με 69-61.
Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν ακόμα και στο -12 στο τρίτο δεκάλεπτο. Όσο ο Ολυμπιακός δεν είχε ρυθμό ειδικά στην άμυνα, η Μάλαγα ήταν εκείνη που... έκανε παιχνίδι. Όταν όμως οι Πειραιώτες «ανέβηκαν» αμυντικά και βρήκαν λύσεις στην επίθεση από την περιφέρεια (έτρεξαν σκορ 25-4 σε οκτώ λεπτά) κι έτσι ανέτρεψαν πλήρως το σκηνικό.
Για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεχώρησαν οι Πέτγουεϊ, Σλούκας και Λοτζέσκι, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Ζόριτς και Βάσκεθ για τους φιλοξενούμενους. Επόμενος αντίπαλος πρωταθλητές Ευρώπης η Γαλατασαράι την επόμενη Πέμπτη (24/10, 21:45), στην Κωνσταντινούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 26-33, 44-45, 69-61

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ (3/4 τρίποντα), Λο, Ντάνστον 3 (7 ριμπάουντ), Σπανούλης 13 (7 ασίστ), Περπέρογλου 4, Σλούκας 8 (6 ασίστ), Σίμονς 4 (8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 9 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 12 (3).

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Κοντέ, Σαμπόνις 2, Βιδάλ 2, Κάλογουεϊ 3 (1), Σουάρεθ 8 (6 ριμπάουντ), Γκρέιντζερ 4, Βάσκεθ 12, Κουζμίνσκας, Ντράγκιτς 12 (3), Χετσχάιμερ 8 (2), Κάνερ-Μέντλεϊ 9 (2), Στίματς 1.

Διαιτητές: Ρίζικ (Ουκρανία), Βιατόρ (Γαλλία), Γιούρας (Σερβία).