Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2016

Στάση 'Περιστέρι" έκανε η ΑΕΚ

Ο Μπρίτο... κρατούσε το «κλειδί» για τη νίκη επί της ΑΕΚ
Ο Ολυμπιακός αν και δεν έπιασε την απόδοση που θα περίμεναν οι φίλαθλοί του, κατάφερε να πάρει τη νίκη στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ κόντρα στον ΠΑΟΚ με 1 - 0. Ο Ομάρ σκόρερ του αγώνα μόλις στο 8ο λεπτό. Από μία κόκκινη στο ματς σε Τζαβέλλα και Ζντιέλαρ για τις δύο ομάδες. Στεφάνια στη μνήμη των 21 αδικοχαμένων θυμάτων της Θύρας 7 κατέθεσαν οι ποδοσφαιριστές.
***
Στο Περιστέρι διεκόπη το νικηφόρο σερί των εννέα αγώνων για την ΑΕΚ, καθώς ο Ατρόμητος την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα για το 2016. Με σκόρερ τον 36χρονο Μπρίτο στο 53΄ η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς που την απαλάσσουν από το άγχος του υποβιβασμού. Η ΑΕΚ που παραμένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετά από 21 αγωνιστικές στην Super League, πραγματοποίησε αναμφισβήτητα τη χειρότερη εμφάνισή από τότε που ανέλαβε ο Γκουστάβο Πογέτ.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάρκας, Κιβρακίδης (68΄ Κυβρακίδης), Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπιτόλο, Κεϊτά, Στόιτσεφ, Ούμπιδες, Μπρίτο (83΄ Ουσέρο), Σουμπίνιο (72΄ Ματέι)), Λε Ταλέκ.
ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογέτ): Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Άρθο, Ντίντακ, Σουκουλίνι, Γιόχανσον, Μάνταλος, Βάργκας (57΄ Πλατέλλας), Αραβίδης, Τζεμπούρ (57΄ Πέκχαρτ).
***
Η πρώτη νίκη της Βέροιας για το 2016 ενδεχομένως να είναι και η πολυτιμότερη όσον αφορά την παραμονή της στην κατηγορία.
Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου επικράτησε 2-0 της Καλλονής στην πρωτεύουσα της Ημαθίας και βρίσκεται πλέον σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Τα γκολ πέτυχαν ο Μαγέφσκι στο 15ο και ο Ανάκογλου στο 87ο λεπτό.
ΒΕΡΟΙΑ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Λόπεθ, Νέτο, Μπράβο, Πούγγουρας, Γιαννούλης, Σιόντης, Άρτσε (58΄ Ανάκογλου), Μαγέφσκι, Γεωργιάδης, Ναζλίδης (78΄ Ετζεγκέλε), Κόλα (41΄ Καϊκουτ).
ΚΑΛΛΟΝΗ (Νίκος Καραγεωργίου):
Δαύκος, Μίκιτς, Ούκα, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Τσαμπούρης (74΄ Κάρλσον), Καλτσάς, Γεωργίου, Μπλάζιτς (57΄ Μπραούλιο), Γουερέ (46΄ Ελλακόπουλος), Μανούσος
***
Στην 7η θέση της βαθμολογίας της Super League «εκτοξεύτηκε» ο Ηρακλής, μετά τη νίκη του επί του ΠΑΣ Γιάννινα, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.
Ο Αποστολος Βέλλιος με πέναλτι στο 33΄ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης που διεξήχθη στο «Καυτανζόγλειο». Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΣ αναγκάστηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Νικολιά στο 86΄.