Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου 2014

Καλλονή... όνομα και πράγμα στον «Ταρλά»

Το δικό της… φρούριο έχει φτιάξει στον «Ταρλά», όπως αποκαλείται το δημοτικό στάδιο της Μυτιλήνης, η Καλλονή. Οι νησιώτες που ύστερα από έναν χρόνο ξενιτιάς, αγωνιζόμενοι ως τυπικά γηπεδούχοι σε ΟΑΚΑ, «Κλεάνθης Βικελίδης» ή Νέα Σμύρνη, επέστρεψαν φέτος στο… σπίτι τους και φρόντισαν να δώσουν νόημα στη λέξη «έδρα».

Με το αποψινό (29/9) άνετο 2-0 επί του Πανθρακικού η Καλλονή έκανε το «τρία στα τρία» στο πρωτάθλημα στους αγώνες της στο νησί της Λέσβου και ύστερα από τη συμπλήρωση πέντε αγωνιστικών έφτασε τους 10 βαθμούς, έχοντας ηττηθεί μόνο στην Τρίπολη από τον Αστέρα.
Οσο για τον «Ταρλα»; Εκεί ηττήθηκαν ακόμη ο Εργοτέλης (2-0) και ο Παναθηναϊκός (1-0), κάτι που σημαίνει ότι το συγκρότημα του Γιάννη Ματζουράκη δεν έχει δεχτεί ούτε γκολ εντός των… τειχών.
Η Καλλονή ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και ανέλαβε γρήγορα τα ηνία. Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων ήταν στο 11ο λεπτό με τον Μανούσο να σουτάρει άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η προβολή του Χουάνμι στο 20΄.
Η πίεση στην άμυνα του Πανθρακικού ανέβηκε σταδιακά και ο Πασχαλάκης χρειάστηκε να σώσει την ομάδα του στο 27΄μετά από σουτ του Καλτσά και στο 36΄μετά από σουτ του Λεοζίνιο. Ένα λεπτό αργότερα οι νησιώτες δικαιώθηκαν για την επιμονή τους με τον Αναστασιάδη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά την βαθιά μπαλιά του Βάλιου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλονή διατήρησε τον έλεγχο, ωστόσο δεν απειλούσε με την ίδια συχνότητα. Τελικά κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ χάρη στην εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Μανούσου στο 65΄, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Πανθρακικός έχασε την πρώτη του καλή ευκαιρία με τον Χογκ να λέει “όχι” στο τετ α τετ με τον Ντιγκινί.

Στη συνέχεια η 'άμυνα της Καλλονής δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα και έτσι η ομάδα του Μαντζουράκη πανηγύρισε την τρίτη της νίκη σε τρία ματς εντός έδρας.