Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2013

Αν δεν σκοράρεις... δεν κερδίζεις! ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΧΑΝΙΑ 0-0

Λαμπερά τα Χανιά, 0-0 με τον Αστέρα στην Τρίπολη | onsports.grΣτο μηδέν κράτησαν τα Χανιά τον Αστέρα στην Τρίπολη, με την πρόκριση να κρίνεται στη ρεβάνς.
Οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη είδαν δύο δοκάρια και έπαιξαν μονότερμα τους Χανιώτες στο δεύτερο μέρος, όμως στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλες ευκαιρίες, με τον Μπαντή να κάνει μεγάλη επέμβαση στο 42’.
Οι Αρκάδες είχαν την πρωτοβουλία στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να απειλήσουν ουσιαστικά, παρά μόνο με κάποια σουτ εκτός περιοχής. Τα Χανιά μετά το ημιώρο ανέβασαν στροφές και έκαναν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Μπαντή, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τους Πάγκαλο και Τσάτσο. Μάλιστα, στο 42’ ο Μπαντής έκανε σπουδαία απόκρουση σε συρτό σουτ του Πάγκαλου.
Στο δεύτερο μέρος οι αλλαγές του Τσιώλη έδωσαν μεγαλύτερη επιθετική πνοή στον Αστέρα, που έκλεισε τους Χανιώτες στα καρέ τους. Μάλιστα στο 65’ ο Ντε Μπλάσις είχε σουτ στο δοκάρι, όπως και ο Μπαράλες στο 71’ με κεφαλιά. Ολες οι προσπάθειες των γηπεδούχων όμως σταματούσαν στον εκπληκτικό Θεοδωρόπουλο, που «καθάριζε» κάθε επικίνδυνη κατάσταση.
Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Λούι, Ζαραδούκας, Λισγάρας, Κουρμπέλης, Εντό, Σέττι (72’ Μπακασέτας), Μουνάφο (46’ Χουάνμα), Καράσκο (46’ Ντε Μπλάσις), Κάφα, Μπαράλες
Χανιά: Θεοδωρόπουλος, Παγώνης, Μανωλάς, Παπατζίκος, Πυθαρούλης, Βαλλιάνος (73’ Χατζηισαΐας), Πότσι, Τσατσαρής, Τσάτσος (77’ Μαλντονάδο), Μπουντόπουλος, Πάγκαλος
Στο μηδέν κράτησαν τα Χανιά τον Αστέρα στην Τρίπολη, με την πρόκριση να κρίνεται στη ρεβάνς.