Τρίτη 31 Ιανουαρίου 2012

3-1 ο Παμβοχαϊκός την ΕΑ Πατρών

Η αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Volleyleague έπεσε στο κλειστό του Δήμου Βέλου Βόχας «Γ. Τριαντάφυλλος», όπου ο Παμβοχαϊκός επικράτησε 3-1 σετ της ΕΑ Πατρών και  εκμεταλλευόμενος την ήττα του Ολυμπιακού (αλλά και το γεγονός ότι ο Φοίνικας έχει ένα παιχνίδι λιγότερο) φιγουράρει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς! Η ομάδα της Βόχας διατήρησε το αήττητο στο Βραχάτι, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, καθώς η ΕΑΠ πήρε το πρώτο σετ με 24-26. Έως τα μισά του δεύτερου σετ, ο Παμβοχαϊκός ήταν μακριά απ’ τον καλό του εαυτό, νωθρός, κάνοντας αρκετά λάθη. Στο σημείο εκείνο, η ομάδα πήρε μπρος, ανέβασε στροφές και με όπλο το καλό σερβίς, έφτασε στην ισοφάριση (25-19).
Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη, μια και οι αθλητές του Νίκου Ζαλμά βρήκαν ρυθμό και επέβαλαν πλήρως το παιχνίδι τους με τους Πατρινούς να μη μπορούν να ακολουθήσουν. Οι καλές άμυνες, το εξαιρετικό σερβίς (13 άσοι συνολικά) και τα σωστά τελειώματα, έκαναν εύκολη την υπόθεση νίκη, καθώς τα δύο τελευταία σετ κατακτήθηκαν με μεγάλη διαφορά.
Ποτότσνικ (19 π.), Ντουσάρμ (18) και Μπεκιάρης (12) σήκωσαν το επιθετικό βάρος, ενώ ο Χρήστος Δημητρακόπουλος έβγαλε ορισμένες εκπληκτικές άμυνες. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα μας, που βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας και στρέφει πια την προσοχή της στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κηφισιά.
Τα σετ: 24-26, 25-19, 25-15, 25-12