Παρασκευή 12 Μαρτίου 2021

Europa League: Ρόμα, Τότεναμ, Γρανάδα και Άρσεναλ έβαλαν πλώρη για τις «8»

Europa League: Ρόμα, Τότεναμ, Γρανάδα και Άρσεναλ έβαλαν πλώρη για τις «8» (highlights)

Η Ρόμα, η Γρανάδα, η Τότεναμ που πέτυχαν ευρείες νίκες στην έδρα τους και η Άρσεναλ με το 3-1 στον Πειραιά έβαλαν το ένα πόδι στα προημιτελικά  του Europa League. Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το σπουδαιότερο παιχνίδι των πρώτων αγώνων της φάσης των «16» του Europa League ανάμεσα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τη Μίλαν.

Οι Άγγλοι είχαν το προβάδισμα έως τις καθυστερήσεις καθώς οι «ροσονέρι» απάντησαν με γκολ του Κιάερ. Ο Άγιαξ βρέθηκε από τον πρώτο αγώνα με το ενάμιση πόδι στα προημιτελικά, αφού επικράτησε εντός έδρας της Γιουνγκ Μπόις με 3-0.

Ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης πήρε και η Βιγιαρεάλ χάρη στην εκτός έδρας νίκη με αντίπαλο τη Ντιναμό Κιέβου. Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο οι Ισπανοί νίκησαν με 2-0 και έχουν το πάνω χέρι στη ρεβάνς.